10. valné zhromaždenie ERC v SR

28. marca 2011 sa na Generálnom biskupskom úrade Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku konalo 10. valné zhromaždenie Ekumenickej rady cirkví v SR. Jeho hlavná téma znela Ochrana Božieho stvorenstva (Funkcia ERC a jej príspevok do budúcnosti).
Zhromaždenie viedol predseda ERC SR a generálny biskup ECAV M. Klátik spolu s podpredsedom ERC, biskupom Reformovanej kresťanskej cirkvi L. Fazekasom. Kázňou slova Božieho na otváracej pobožnosti poslúžil predseda ERC M. Klátik.

Na tému Ochrana Božieho stvorenstva odzneli dve prednášky. Z hľadiska teologického-prednášku Ekológia a cirkvi predniesol prof. Igor Kišš. Z hľadiska vedeckého prednášku Ochrana životného prostredia predniesol prof. Ján Fuska.

Na valnom zhromaždení odzneli správy o činnosti a hospodárení ERC, ktoré si účastníci vypočuli z úst generálneho tajomníka ERC SR Ladislava Krpalu. Najdôležitejším bodom programu boli voľby predsedníctva ERC a troch členov revíznej komisie. Jednomyseľne boli zvolení: predseda – Miloš Klátik, podpredseda – László Fazekas a do revíznej komisie Radoslav Grega, Štefan Markuš a Štefan Záhradník.

Na valnom zhromaždení sa zúčastnilo dvaja zástupcovia z každej cirkvi s riadnym členstvom v ERC a jeden zástupca každej z pozorovateľských cirkví. Okrem nich a pracovníkov ERC pozvanie prijali zástupcovia komisií ERC a dvanástich spolupracujúcich ekumenických organizácií, ktorí tu prezentovali svoju činnosť.

Valné zhromaždenie na záver prijalo päť uznesení k ďalšej činnosti a vyhlásenie k hlavnej téme:
Účastníci VZ ERC konaného dňa 28. 3. 2011 si uvedomujú zodpovednosť cirkví a kresťanov za životné prostredie a ochranu Božieho stvorenstva.
VZ ERC vyzýva kresťanov pripojiť sa k Dňu ochrany prírody ako Božieho stvorenstva. V rámci tohto Dňa navrhuje členským cirkvám sústrediť svoju kazateľskú a misijnú činnosť na túto tému s cieľom vychovávať veriacich k zodpovednosti, úcte a starostlivosti k prostrediu, do ktorého Pán Boh postavil človeka.