„Ľuďom chlieb a mier“ na Agrofilme v Nitre

Spolu s bratmi generálnym dozorcom, dozorcom Západného dištriktu a seniorom Dunajsko-nitrianskeho seniorátu sme sa 27. 9. 2010 zúčastnili na slávnostnom otvorení medzinárodného filmového festivalu AGROFILM 2010 v Nitre, kam nás pozval prezident festivalu prof. L. Hetényi a generálny tajomník festivalu V. Synak.
Je naozaj potešiteľné, že sa v tomto roku konal už 27. ročník tohto podujatia, čo svedčí o tom, že jeho organizátori vytrvalo pokračujú v tradíciách, a tak umožňujú ďalšie a ďalšie stretnutia renomovaných odborníkov z oblasti agropolitiky a tejto špecifickej oblasti kinematografie z celého sveta.

Predpokladám, že prezentácie nových súťažných i nesúťažných filmov, ako aj odborné diskusie okolo nich sa stanú prínosom nielen pre našu slovenskú spoločnosť, ale aj pre ľudí v ďalších krajinách či svetadieloch.
Zvlášť sympatické na tohtoročnom filmovom festivale mi bolo, že sa konal pod heslom „Ľuďom chlieb a mier“, ktoré svedčí o naozaj humánnom zameraní festivalového stretnutia, o dôraze na pokoj a mier vo svete a záujme o to, aby sa ľuďom na celom svete dostávalo, čo potrebujú: dostatok jedla, čistej vody, ako aj čistého vzduchu – i keď „nie samým chlebom bude človek žiť, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích“ (Mt 4, 4).

Téma AGROFILMU „Ľuďom chlieb a mier“ mi pripomína heslo 11. valného zhromaždenia Svetového luteránskeho zväzu, na ktorom sme sa zúčastnili v júli t. r. v nemeckom Stuttgarte. Bola ňou štvrtá prosba Modlitby Pánovej Otče náš: „Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“ Vyše 400 delegátov z celého sveta si počas šiestich dní vymieňalo skúsenosti s riešením podobných problémov, a delilo sa so svojimi radosťami, obavami, víziami aj nádejami.

Logom VZ SLZ bolo symbolicky vyjadrené, aké je ľudstvo závislé od chleba a aká potrebná a živá je prosba o každodenný chlieb, aká veľká je Božia láska.

Valnému zhromaždeniu v Stuttgarte predchádzalo Predvalné zhromaždenie SLZ pre Európu, ktoré sa konalo v Bratislave v marci 2010 a spoluorganizovala ho práve naša ECAV.

V záverečnej správe sa tu o. i. zdôrazňovalo nasledujúce posolstvo: „V Božej bezhraničnej milosti nám Boh daroval stvorenstvo, ktorého sme súčasťou, a zveril nám ho do správcovstva. Preto vyzývame našich luteránskych bratov a sestry, aby sa usilovali o vytvorenie dlhodobo udržateľného životného štýlu. Ako Európania by sme si mali uvedomiť, že šťastie nachádzame v Božom pokoji, a nie v bezhraničnom materiálnom uspokojení. Pripomíname, že prijatie stvorenstva s vďakou a starostlivosťou o životné prostredie by malo byť zdôraznené na všetkých úrovniach vzdelávania. Vyzývame jednotlivcov a cirkvi, aby svojím konaním slúžili spoločnosti ako príklad. Vyzývame k nasledujúcim krokom: – etické investovanie do životného prostredia, – nákupná politika, ktorá je ekologicky a sociálne zodpovedná, – ekologicky prijateľné organizovanie podujatí, udržateľná administratíva a využívanie budov. /…/

Aj v našej cirkvi a našich cirkevných zboroch sa musíme zamýšľať nad tým, ako zachovávať a chrániť Božie stvorenstvo. V najbližších dňoch sa na biskupských úradoch vo Zvolene a v Prešove na túto tému uskutoční ďalšie stretnutie zástupcov našich seniorátov, cirkevných zborov a diakonie s bratmi a sestrami z nemeckých cirkví. Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku a Evanjelická cirkev stredného Nemecka totiž spolu s našou cirkvou založili Fond na podporu zachovania Božieho stvorenstva. Pri úsilí o zachovanie Božieho stvorenstva ako prvý krok vidíme potrebu ochrany životného prostredia a šetrenie energiou, a to zavedením energetického manažmentu pri správe budov, ktoré užívame. Nesporne je výhodné využiť pomoc, ktorú nám pri tom ponúkajú naši nemeckí bratia a sestry, ktorí s tým už majú bohaté skúsenosti. Verím, že sa mnohé naše cirkevné zbory vydajú touto cestou.

„Preto snažme sa o to, čo vedie k pokoju a vzájomnému budovaniu.“ (R 14, 19)

Uverejnené v EPST č. 40/2010, s. 7