Z rokovania s riaditeľom RTVS - STV

Z rokovania s riaditeľom RTVS -  STV

V nadväznosti na rokovanie s generálnym riaditeľom RTVS Václavom Mikom na pôde RTVS v decembri 2013 brat generálny biskup Miloš Klátik prijal na Generálnom biskupskom úrade v Bratislave riaditeľa sekcie programových služieb STV Tibora Búzu.
Brat generálny biskup a pán riaditeľ Búza diskutovali o doterajšej spolupráci ECAV na Slovensku a verejnoprávnej Slovenskej televízie, ako aj o námetoch na ďalšiu spoluprácu. Generálny biskup spomenul, že v minulosti boli správy zo života evanjelikov na Slovensku vysielané pod názvom TELEVÍZNY POSOL, čo by sme uvítali aj teraz, a boli by sme radi, keby bol – podobne ako evanjelické služby Božie v Slovenskom rozhlase – uvádzaný pravidelne raz za mesiac. Generálny biskup pripomienkoval, že v súčasnosti STV reprízuje v relácii SLOVO aj päť rokov staré duchovné príhovory. Upozornil, že v relácii SVIATOČNÉ SLOVO by okrem výročitých cirkevných sviatkov bolo potrebné myslieť aj na mimoriadne výročia – v roku 2014 je to napríklad Spišskopodhradská synoda a Matej Bel. Ďalej vyslovil názor, že v STV po zrušení Sfér dôverných chýba publicistická relácia, ktorá by umožňovala v kontakte s divákmi reagovať na aktuálne duchovné témy, ako aj na výročia významných udalostí a osobností. Požiadal, aby v hlavých správach uvádzali aj zábery z priamych prenosov z evanjelických služieb Božích a iných aktivít našej cirkvi.

V ďalšej časti rozhovoru sa generálny biskup pýtal na to, kedy bude v STV dokončený cyklus polohraných dokumentov Sola z histórie evanjelikov na Slovensku – Sola scriptura II a Solus Christus. Upozornil, že v súvislosti s blížiacim sa 500. výročím reformácie je potrebné myslieť aj na tvorbu dokumentárnych cyklov o osobnostiach a udalostiach, ktoré mali vplyv na rozvoj Slovenska, napríklad cyklus Evanjelické osobnosti I (Daniel Krman, Matej Bel, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, Milan Rastislav Štefánik, Samuel Zoch, Vladimír Pavol Čobrda...), Evanjelické cirkevné pamiatky (o významných evanjelických budovách a inštitúciách a dôležitých dokumentoch), alebo dokumenty na témy ako Martin Luther a jeho listy na Slovensko, Filip Melanchton a Leonard Stöckel atď. Ďalšou otázkou generálneho biskupa bolo, či by STV nemohla uviesť také filmy, ako sú Luther (2003), Martin Luther (1983) či Martin Luther (1953), alebo dokumenty o reformácii a evanjelických osobnostiach z ponuky zahraničných televízií.

Riaditeľ sekcie programových služieb STV Tibor Búza si pozorne vypočul všetky návrhy a pripomienky a prisľúbil, že sa bude zaoberať ich riešením. Informoval o dokumente, ktorý v STV pripravujú k 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra, a požiadal našu cirkev o odborné poradenstvo. Začiatkom jesene začnú pracovať na projekte k 500. výročiu reformácie – aj tu požiadal o súčinnosť ECAV na Slovensku. Zamýšľajú nakrútiť vlastné dokumenty k reformácii, ale budú nakupovať i dokumenty či hrané filmy z nemeckej televízie na túto tému.

Na rokovaní sa zúčastnili tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Edita Škodová a tajomníčka pre Internetovú televíziu ECAV na Slovensku Blažena Zaťková.