Z Európskeho regionálneho zasadnutia SLZ

V dňoch 30. 9. – 2. 10. 2013 sa v Helsinkách konalo Európske regionálne zasadnutie SLZ, na ktorom sa zúčastnil aj brat generálny biskup Miloš Klátik. Celkove 40 účastníkov reprezentovalo 24 členských cirkví z troch európskych regiónov SLZ.
Účastníci zasadnutia diskutovali o praktických aspektoch vzájomnej komunikácie a prehlbovaní teologických perspektív v kontexte vzťahov v spoločenstve cirkví. Pokračovala aj diskusia o pohľade katolíckej cirkvi a protestantských cirkví na Lutherovu reformáciu a o ich spoločnej príprave na 500. výročie Lutherovho vystúpenia, ktoré si pripomenieme v roku 2017. Ako základ pre túto diskusiu poslúžila publikácia „Od konfliktu k spoločenstvu“, ktorá bola uvedená na zasadnutí Rady SLZ v Ženeve v júni 2013. Ide o spoločnú luteránsko-katolícku publikáciu, ktorá zachytáva historické pozadie reformácie a jej význam pre evanjelickú, ako aj pre katolícku cirkev. Publikáciu vydala luteránsko-katolícka komisia pri príležitosti spoločných osláv 500. výročia reformácie a 50. výročia dialógu medzi luteránmi a katolíkmi.

Do nasledujúceho európskeho regionálneho zasadania odporúčajú cirkvám v daných regiónoch, aby sa sústredili na vzťahy medzi cirkvou a štátom, sekularizáciu, demografický vývoj, sociálne podmienky, migráciu, ekológiu, ako aj na úlohu cirkvi v prípade poklesu členov v danom regióne.