V Rim. Sobote majú EZŠ Zlatice Oravcovej

CZ ECAV Rimavská Sobota usporiadal 26. 9. 2010 v spolupráci s Ev. základnou školou Zlatice Oravcovej slávnosť, kde kázal generálny biskup ECAV Miloš Klátik a prihovoril sa biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi László Fazekas.
Slávnostné služby Božie sa konali pri príležitosti 220. výročia posvätenia chrámu Božieho a pri príležitosti udelenia čestného názvu Evanjelická základná škola Zlatice Oravcovej tamojšej základnej škole.

V preplnenom tolerančnom chráme kázal brat generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. V kázni vychádzal zo 4. kapitoly Listu Efezským a zvýrazňoval dôležitosť zachovávania jednoty ducha vo zväzku pokoja. Upriamil pozornosť na jednotu v rôznosti, na dôležitosť ekumenizmu, najmä medzi protestantskými cirkvami. Slávnosť bola usporiadaná ako vzácne spoločenstvo evanjelickej a reformovanej cirkvi, ktorých spolupráca je vzorom pre domáce i zahraničné spoločenstvá. V jednej budove tu totiž oddávna v zhode sídli evanjelická ZŠ i reformované gymnázium.

Biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v SR László Fazekas popri bratskej spolupráci cirkví pri spravovaní spoločného historického objektu niekdajšieho Zjednoteného protestantského gymnázia poukázal na dôležitosť vzájomnej národnostnej tolerancie, ktorá je v tomto zmiešanom prostredí nevyhnutná.

Zborová farárka Viktória Lisáková predstavila históriu chrámu, obetavosť evanjelikov pri jeho budovaní. Vzácnosťou je oltárny obraz ukrižovaného Krista a bohoslužobné predmety, ktoré sú darom švédskeho kráľa Gustáva III.

Senior Rimavského seniorátu Dušan German slávnostne potvrdil udelenie čestného názvu EZŠ Zlatice Oravcovej a predstavil Zlaticu Oravcovú, bývalú žiačku tejto školy, ako obetavú farárku, ktorá slúžila v senioráte niekoľko desaťročí, známu aj početnými piesňami a básnickou tvorbou.

Po službách Božích program pokračoval akadémiou žiakov v priestoroch Obchodnej akadémie. Žiaci sa prezentovali vystúpeniami k jednotlivým obdobiam cirkevného roka (Vianoce, Veľká noc, svätodušné sviatky, Pamiatka reformácie).

Riaditeľka školy Mgr. Marcela Bellová podčiarkla duchovný rozmer školy, ktorá ju odlišuje od iných škôl. Zaujímavosťou je tiež dôraz na prácu s postihnutými deťmi, ktoré v programe dojímavo vystúpili. Vedúci odboru vzdelávania a kultúry BBSK Ing. Miroslav Martiš si zaspomínal na konfirmáciu u pani farárky Zlatice Oravcovej a vyjadril radosť z udelenia čestného názvu práve po tejto osobnosti duchovného života.

Na výnimočnej rimavskosobotskej slávnosti sa zúčastnili aj minister pôdohospodárstva Ing. Zsolt Simon, primátor mesta MUDr. Štefan Cifruš a ďalší významní hostia.