Stredoeurópska ekumenická konferencia v Budapešti

V dňoch 11. – 13. októbra 2013 sa v Budapešti uskutočnila ekumenická konferencia, na ktorej sa zúčastnili rôzne konfesie z krajín Višegrádskej skupiny. Konferencia bola určená pre mladých ľudí a jej cieľom bolo posilnenie zväzku medzi jednotlivými národmi, ale aj židovským a kresťanským dedičstvom.
Evanjelickú cirkev a. v. na Slovensku reprezentovali Anna Balogová, Tatiana Beňuchová, Vladimír Ticháň a Tomáš Valašík.

Konferencia bola slávnostne otvorená v rokovacej sieni maďarského parlamentu príhovorom patróna, nestora maďarského Národného zhromaždenia Dr. Jánosa Horvátha. Úvodným duchovným príhovorom poslúžil metropolita Dr. Arsenios Kardamakis. V rokovacej sieni maďarského parlamentu zazneli okrem prednášok i hudobné prednesy synagogálneho kantora Lászlóa Feketeho a kresťanskej skupiny pod vedením evanjelického duchovného rev. Viktora Kovácsa. Prítomných pozdravila a prednáškou poslúžila aj poslankyňa maďarského parlamentu Monika Keresztes Rónaszéki.

Po otváracom ceremoniáli nasledovala prehliadka budovy maďarského parlamentu a výlet loďou do Višegrádu. Počas plavby sa na lodi konali diskusie vo forme seminárov na rozličné témy, ktoré sa týkali motivovania mladých ľudí k nazeraniu jeden na druhého ako na brata či sestru. Po zakotvení vo Višegráde bol na palube lode slávený šabbat, čo bol pre nás, „gójím”, veľký zážitok. Rabín Tamás Róna po paraši o Abrahámovom povolaní povedal, že Abrahámov život je mostom, ktorý spája nás všetkých. Abrahám poslúchol Hospodinovo volanie zanechať doterajší život a „kráčal po diaľnici k Bohu”. Rabín vyzval všetkých prítomných ku kráčaniu po tejto ceste, čím sa most medzi nami stane stále pevnejším a pevnejším.

V nasledujúci deň prišli pozdraviť účastníkov konferencie i protestanskí maďarskí biskupi: biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Maďarsku József Steinbach, ktorý poslúžil ranným duchovným zamyslením, a biskup Evanjelickej cirkvi a. v. v Maďarsku Dr. Tamás Fabiny. Brat biskup Fabiny vo svojej prednáške ako novozmluvník vychádzal z Pánových slov z Mt 10, 16 a poukázal na príkladoch z dejín cirkvi, ale, žiaľ, i na súčasných príkladoch najmä z moslimských krajín, že byť Pánom vyslaný do služby evanjelia znamená byť v ohrození života. Po ukončení prednášky a modlitbe brat biskup vyzval poslucháčov k minúte ticha ako prejavu úcty voči martýrom, ktorí pre vyznanie viery v Ježiša Krista boli násilne pozbavení života.

Konferencia sa ukončila nedeľnými službami Božími v rôznych chrámoch a spoločným obedom. Nám všetkým – zúčastneným i nezúčastneným – je potrebné prosiť Pána Boha za to, aby sme pozerali jeden na druhého ako na Božie deti. Veď napokon je to i vôľa nášho Spasiteľa, „aby všetci jedno boli“ (J 17, 21).