Rada solidarity rokovala o boji proti korupcii

Na Úrade vlády SR 8. júla 2015 rokovala Rada solidarity a rozvoja, ktorú zvolal jej predseda - premiér Robert Fico. Za Evanjelickú cirkev augsburského vyznania sa práce v Rade solidarity a rozvoja zúčastňuje generálny biskup Miloš Klátik.
Predmetom ostatného zasadnutia Rady solidarity a rozvoja bol Akčný plán na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu. Tento plán má tri základné piliere:
1. Transparentnosť a predvídateľnosť legislatívneho procesu
2. Korupcia ako negatívny a škodlivý faktor pre značku Slovenská republika
3. Transparentná a efektívna justícia ako pevný základ pre domácich a zahraničných investorov
Akčný plán na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu by mal vzniknúť na základe veľmi širokej spoločenskej dohody. Generálny biskup ECAV a predseda ERC v SR Miloš Klátik ocenil, že súčasťou tejto dohody sú aj cirkvi, pretože práve cirkvi môžu výraznou mierou prispieť k potlačeniu negatívnej klímy v spoločnosti, v ktorej je korupcia, žiaľ, vnímaná dnes už ako bežná súčasť spoločenského života.

Robert Fico na zasadnutí predstavil hlavné opatrenia akčného plánu, medzi ktorými bude aj trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb, právna záväznosť elektronickej zbierky zákonov, úprava legislatívnych postupov pri prijímaní nových zákonov v NR SR, zrýchlenie súdnych konaní a podobne.

Ako však zdôraznili viacerí účastníci zasadnutia, rozhodujúcou bude zmena postoja občanov ku korupčnému správaniu. Preto je tento akčný plán nadčasový, a ako taký sa nemôže viazať sa na jednu politickú stranu, ale dôležitý je všeobecný konsenzus naprieč celým politickým a spoločenským spektrom slovenskej spoločnosti.

Predsedníctvo Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku vníma aktuálnosť a dôležitosť tejto úlohy pre ozdravenie celkovej klímy v spoločnosti. Do tohto rámca boja proti korupcii možno zaradiť aj nedávne Rozhodnutie Predsedníctva Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, ktoré s účinnosťou od 1. 7. 2015 prijalo Zásady podávania, preverovania a evidovania podnetov podávaných v zmysle zákona č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti, ktoré sú platné pre všetkých ordinovaných i neordinovaných zamestnancov našej cirkvi.