Prezentácia knihy Šaľo a päť mudrlantov

Prezentácia knihy Šaľo a päť mudrlantov

Nie detská kniha, ale kniha zo života detí – i tak by sa dala charakterizovať ostatná kniha Jána Beňa Šaľo a päť mudrlantov z produkcie Tranoscia. Po prezentáciách v Považskej Bystrici a Zvolene knižku privítalo literárne publikum aj v Bratislave.
Takmer štyridsiatku návštevníkov, medzi nimi aj spisovateľov ako Anton Baláž, Ján Buzássy, Jozef Pavlovič, Ivan Stadtrucker, Milka Zimková, Jana Šimulčíková, Viera Švenková, Ondrej Sliacky, Dana Podracká, Ivan Szabó či Ladislav Švihran, privítala Edita Škodová, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu, na pôde ktorého sa prezentácia uskutočnila.

Za organizátora prezentácie – vydavateľstvo Tranoscius – hostí privítala jeho šéfredaktorka Daniela Hroncová a uviedla úvodnú ukážku z knihy Bože, ochráň hokejistu, ktorú interpretoval samotný autor.

Nasledovalo predstavenie autora a zhodnotenie jeho prozaického diela i predkladanej knižky od literárneho vedca Vladimíra Petríka. V príspevku upozornil na vývinové tendencie v takmer tridsiatke prozaických diel pre deti i mládež za polstoročie Beňovej aktívnej umeleckej tvorby. Beňa zhodnotil ako autora: „tvrdých realistických čŕt, niet v ňom nijakej maznavosti, pretože ani s ním sa život nemaznal... V jeho literárnom svete vidím autorskú poctivosť a trvalé úsilie vypovedať o skutočnosti vzhľadom na vlastnú skúsenosť, pravdivo. Preňho je literatúra ešte vždy nástroj, ktorým možno život nielen zobraziť, ale ho aj meniť.“
Podľa V. Petríka sú príroda a rodinné vzťahy a väzby dvoma konštantami sprevádzajúcimi väčšinu Beňových próz určených deťom. V knihe Šaľo a päť mudrlantov „majú vzájomné vzťahy podobu konfliktov. (...) Ťažisko poviedok je v opravdivosti charakteru, v drsnom, ale uveriteľnom, teda neprikrášlenom vzťahu medzi postavami.“

Na slová V. Petríka zareagoval J. Beňo poznámkou, že literatúra sa nemá uspokojovať, má aj vŕtať, zabŕdať; má vypovedať, ako sa veci majú. Autor má pri písaní vždy na zreteli detského čitateľa ako budúceho občana. V nasledujúcej debate Milka Zimková podotkla, že ide o literatúru detského pohľadu, ktorá nerobí z detí hrdinov. Beňo s povzdychom poznamenal, že ľudia sa prestali zamýšľať, zaoberajú sa tým, čo sa nosí vo svete – sú cool... na čo J. Pavlovič zareagoval: alebo ako kôl v plote. Beňo sa podelil aj so svojou skúsenosťou, keď sa ho pýtajú: Á, to ste vy, čo ste písali za totality? Na čo on zvykne odpovedať: Áno, ale nemám sa za čo hanbiť.

Prezentácia knihy nastolila celkový problém súčasnej detskej literatúry, o ktorej v závere účastníci pri minerálke, víne a pagáčikoch živo diskutovali.

Foto: Ján Beňo (zľava) s I. Stadtruckerom, A. Balážom, J. Buzássym, J. Pavlovičom a O. Sliackym