Pracovné raňajky so zástupcami médií

Na GBÚ v Bratislave sa 24. 3. 2011 zišli zástupcovia slovenských médií na pracovných raňajkách s generálnym biskupom M. Klátikom, ktorý novinárov informoval o aktivitách ECAV na Slovensku v nedávnej minulosti a o chystaných podujatiach v tomto roku.

V úvode vyjadril spokojnosť s podujatiami ECAV v rámci Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku – boli venované hlavne 400. výročiu Žilinskej synody a výročiam významných osobností ako Jur Janoška, Leonard Stöckel či Johann Sebastian Bach, ako aj 100. výročiu Evanjelického posla spod Tatier.

Ako veľmi významné medzinárodné ekumenické podujatie vyzdvihol Podunajskú vlnu mieru, ktorú organizujú evanjelické cirkvi v krajinách pozdĺž rieky Dunaj. Ústredné služby Božie pri prechode Podunajskej vlny mieru cez Slovensko sa uskutočnili za účasti predstaviteľov viacerých cirkví zo Slovenska i zo zahraničia 20. marca 2011 v Evanjelickom a. v. kostole v Komárne a pokračovali modlitbami v kostoloch reformovanej, rímskokatolíckej a pravoslávnej cirkvi.

Najviac priestoru brat generálny biskup Miloš Klátik venoval pracovnej ceste v Namíbii, ktorú uskutočnil na pozvanie Evanjelickej luteránskej cirkvi v Namíbii (ELCIN), pričom sa zúčastnil na inštalácii dvoch novozvolených biskupov.

Ďalej informoval o svojej pracovnej ceste v Berlíne v súvislosti s pripravovanými 33. nemeckými evanjelickými dňami (Kirchentag), súčasťou ktorých bude aj stretnutie kresťanov šiestich národov. Na tomto významnom podujatí v dňoch 1. - 5. júna 2011 v Drážďanoch sa zúčastnia aj členovia ECAV na Slovensku, ktorá sa tam bude prezentovať vo vlastnom stánku.

Ďalšou informáciou bola správa o zvolaní Synody ECAV 2011, ktorá sa uskutoční v Trenčianskych Tepliciach koncom júna tohto roku a bude venovaná 90. výročiu trenčianskoteplickej synody.

Okrem toho sa ECAV sústredí na prípravu podujatí pri príležitosti 200. výročia narodenia Michala Miloslava Hodžu – evanjelického farára a významnej osobnosti slovenského národa. Hlavné služby Božie sa pri tejto príležitosti uskutočnia 25. septembra v Mošovciach, matkocirkvi Rakše - Hodžovho rodiska, a ďalšie podujatia sa budú konať v jeho pôsobisku - v Liptovskom Mikuláši.

Brat generálny biskup sa krátko zmienil aj o prípravách ECAV na blížiace sa 1150. výročie príchodu Konštantína a Metoda na naše územie. „ECAV na Slovensku priamo nadväzuje na cyrilo-metodskú tradíciu. Veď práve reformácia - rovnako ako solúnski bratia - položila dôraz na šírenie evanjelia a konanie služieb Božích v jazyku zrozumiteľnom ľuďom," zdôraznil.