Pastorálna návšteva v Bukovci

13. februára 2011 zavítal na pastorálnu návštevu do cirkevného zboru v Bukovci dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik spolu so svojím otcom – bratom farárom Jánom Klátikom – a synom.
CZ Bukovec – jeden z najmenších cirkevných zborov Myjavského seniorátu – bol ako samostatný zbor založený v deň položenia základného kameňa terajšieho chrámu Božieho – 6. apríla 1824. Do roku 1733 bol fíliou Turej Lúky a potom 91 rokov fíliou CZ Prietrž. Posviacka kostola bola roku 1829 v 15. nedeľu po Svätej Trojici a o 134 rokov neskôr bola ku kostolu pristavená zvonica, posvätená 3. novembra 1963. Pán Boh viedol zbor skrze 16 zborových farárov; najznámejší boli Július Bodnár (1897 – 1926) a Vladimír Roy (1927 – 1934).

V súčasnosti má zbor 314 duší. Pravidelne sa schádzajú na nedeľné služby Božie o 9.30 hod.; súčasne sa konajú detské služby Božie na fare. Piatok a sobota sú vyhradené na prácu s mládežou, dorastom a konfirmandmi. Od novembra 2001 funguje zborový spevokol. Napriek zložitej finančnej situácii zbor v priebehu 10 rokov s Božím požehnaním urobil rekonštrukciu fary, sanačné úpravy a generálnu opravu oltára s kazateľnicou, čiastočnú opravu Šaškovho organu v kostole, vybudoval garáž, zrekonštruoval miestnosť pre mládež a množstvo iných potrebných vecí.

Dôstojný brat generálny biskup Miloš Klátik sa prihovoril veriacim na základe textu Mt 17, 1 – 8. V kázni povzbudil k viere a dôvere v Trojjediného Pána Boha „pretože zjavená sláva Pána Ježiša Krista poukazuje na Jeho Božstvo, pobáda k nasledovaniu, ale aj upevňuje vieru“.

Rovnako pútavo a milo oslovil spoločenstvo veriacich i velebný brat farár Ján Klátik, ktorý okrem vrúcnych slov v príhovore zboru daroval svoju knihu Ako služobník.

Petrove slová „Pane, dobre je nám tu“ vystihovali atmosféru na službách Božích, ako aj po ich ukončení pri posedení a rozhovoroch vzácnej návštevy s časťou presbyterstva.