Pánom požehnaný deň v Záhorciach

V dcérocirkvi Záhorce (CZ Veľký Krtíš) sa 7.11. 2010 konali slávnostné služby Božie pri pamiatke posvätenia chrámu Božieho a posviacky zborového domu, na ktorých kázňou poslúžil generálny biskup M. Klátik.
Na slávnostných službách Božích sa zúčastnil generálny biskup ECAV Mgr. Miloš Klátik s manželkou, konsenior Novohradského seniorátu Mgr. Ivan Mucha, bratia farári Mgr. Ján Ďurov, dlhoročný duchovný pastier v Záhorciach, brat farár Mgr. Vladimír Kmošena, sestra farárka Mgr. Eva Kolesárová z Petržalky a spevokol cirkevného zboru v Petržalke pod vedením matky generálneho biskupa, sestry Zlatice Klátikovej. Ďalšími hosťami boli dlhoročný cirkevný dozorca CZ Petržalka Ing. Pavel Strhár, rodák zo Záhoriec, ktorý celú túto akciu sprostredkoval, veriaci z Veľkého Krtíša, Seleštian a Želoviec.

Slávnostné služby Božie pri pamiatke posvätenia chrámu otvoril spevokol z Petržalky. Chrámové zhromaždenie privítala sestra kurátorka zboru Blažena Rumanová. Vyjadrila vďaku Pánu Bohu za možnosť pripomínať si pamiatku posvätenia chrámu a dôvod na radosť z dobre vykonaného diela na obnove a sprevádzkovaní zborového domu.

Kázňou slova Božieho v preplnenom chráme Božom poslúžil brat generálny biskup Miloš Klátik. V kázni vyzdvihol ochotu našich predkov vybudovať chrám Boží a povzbudil prítomných k vrelej viere naďalej navštevovať služby Božie. V rámci služieb Božích vystúpil spevokol z Petržalky a mládež zo Záhoriec.

V závere domáci brat farár Ján Ruman poďakoval všetkým, ktorí pripravili slávnostný deň pamiatky posvätenia chrámu a priložili ruku k dielu na rekonštrukcii zborového domu. Poďakoval za prinesené milodary, bez ktorých by tak veľké dielo nebolo možné zrealizovať.

Ďalej nasledovala posviacka zrekonštruovaného zborového domu, ktorý v minulosti slúžil ako základná škola. Všetci prítomní bratia a sestry sa presunuli do dvora zborového domu. Mgr. Ivan Mucha, konsenior Novohradského seniorátu, predniesol posviacajúci príhovor a vykonal celý akt posviacky. V príhovore vyzdvihol ochotu mnohých bratov a sestier, ktorí sa na rekonštrukcii podieľali a tomuto dielu venovali veľmi veľa svojho času. Na záver znela evanjelická hymna Hrad prepevný.

Nasledoval obed v kultúrnom dome, na ktorí boli pozvaní všetci vzácni hostia, majstri, ktorí realizovali odborné práce na zborovom dome, presbyteri, mládež a spoločenstvo žien. Celkovú atmosféru spríjemnil svojím spevom spevokol z Petržalky a Spoločenstvo žien zo Záhoriec.

Srdečná vďaka za tento požehnaný deň patrí domácim farárom manželom Rumanovcom a domácim viery, ktorí ochotne poslúžili. Ale vďaka patrí predovšetkým Trojjedinému Pánu Bohu, ktorý pomáha tomuto cirkevnému zboru svojou mocnou pravicou a ochraňuje ho.