O spolupráci cirkví na rokovaní v Olomouci

V zborovom dome Českobratskej cirkvi evanjelickej (ČCE) v Olomouci sa 3. februára 2011 konalo zasadnutie Komitétu členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu v Českej republice, na ktorom sa ako hosť zúčastnil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.
Na rokovaní boli prítomní členovia výboru Adam Cieślar, Gerhard Frey-Reininghaus, Daniela Hamrová, Jana Rumlová, Marek Říčan a Daniel Ženatý. Najprv riešili organizačné otázky v súvislosti s prípravou stretnutia cirkevných predstaviteľov luteránskych cirkví v Evrópe, ktoré bude 10. – 14. 5. 2012 v ČR, ako aj so zasadnutím Pracovného spoločenství GAW a Evanjelických diasporálnych diel v Evrópe a Brazílii (AGDE).

Členovia výboru sa zaujímali aj o zámer ECAV na Slovensku vysadiť 500 stromov v našich cirkevných zboroch podľa vzoru Lutherovej záhrady vo Wittenbergu, ako aj o ďalšiu našu iniciatívu v rámci Lutherovej dekády, kde každý rok máme jednu tému venovanú Lutherovej dekáde. Navrhli, že oslavy niektorých nadcházajúcích výročí by si ČCE, SCEAV, ECAV na Slovensku a ECAV v Poľsku mohli koordinovať a sláviť spoločne. Napríklad teraz Múzeum v Dolnom Kubíne prezentuje v Českom Tešíne výstavu o Jurajovi Tranovskom. Ponúkli nám aj Vyhlásenie 11. valného zhromaždenia SLZ v Stuttgarte v preklade Jany Rumlovej na našu webovú stránku.

V druhej časti zasadnutia vystúpil brat generálny biskup Miloš Klátik. Predstavil brožúrku Vonkajšie symboly ECAV na Slovensku a pozval predstaviteľov ČCE do Komárna na podujatie Podunajská vlna mieru (DonauFriedensWelle) v rámci dekády prekonávania násilia. V rámci odpovedí na dotazník biskupa Tamása Fabinyho, prezidenta subregiónu SLZ pre strednú a východnú Evrópu, ktorý takto chce zmapovať situáciu v subregióne (Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Česko, Sliezsko, Poľsko), brat biskup informoval o situácii v ECAV na Slovensku. Konštatoval, že ECAV má v súčasnosti veľmi dobré kontakty so štátnymi orgánmi, kde sú hlavnými témami výhrada svedomia a financovanie cirkví. Ďalej informoval o ekumenických vzťahoch, o partnerských kontaktoch so zahraničnými cirkvami, o činnosti Evanjelickej diakonie, o mediálnej práci a pravidelných evanjelických službách Božích v médiách, ako i o práci s rómskou menšinou. Brat biskup informoval aj o účasti našej cirkvi na Kirchentagu v Drážďanoch, na ktorom sa zúčastnia zástupcovia zo všetkých seniorátov, a pozval prítomných na III. evanjelické cirkevné dni, ktoré budú v roku 2012 v Novohrade.