Nie megakasínu v Bratislave

Nie megakasínu v Bratislave

V mnohých cirkevných zboroch ECAV na Slovensku už naši bratia a sestry vyjadrili nesúhlas so stavbou megakasína v Bratislave-Jarovciach svojím podpisom na petícii. V Dome novinárov sa 8. 3. 2010 konala tlačová konferencia, na ktorej petičný výbor oboznámil s výsledkami svojej činnosti. Vystúpil i aktivista zo Slovinska Bohdan Vidmar.
Konferencii predchádzalo vystúpenie Bohdana Vidmara v Univerzitných pastoračných centrách (UPC) v Ružomberku a Bratislave. Podvečer 8. marca vystúpil ešte aj v Dome kultúry Zrkadlový Háj v Bratislave-Petržalke. Tam sa bude 9. 3. o 9.00 hod. konať občiansky protest proti projektu megakasína, nakoľko sa tu má uskutočníť rokovanie a hlasovanie poslancov mestskej časti Bratislava-Petržalka o urbanistickej štúdii Megapolisu. V Ivanke pri Bratislave sa 24. 3. bude konať konferencia o hazarde a jeho nebezpečenstvách.

Petičný výbor na tlačovej konferencii informoval o tom, že občiansky nesúhlas so stavbou megakasína vyhlásili 12. 1. 2010 a k 28. 2. majú k dispozícii petičné hárky s asi 88-tisícmi podpisov. Táto, v poradí druhá tlačová konferencia sa uskutočnila s cieľom požadovať pravdivé informácie o stavbe megakasína. „Na základe informácií z médií usudzujeme, že informácie od developerov nie sú hodnoverné, že hrajú na dôveru ľudí, ktorí nutne potrebujú financie,“ povedala predstaviteľka petičného výboru.

Bohdan Vidmar, rímskokatolícky farár, aktivista občianskeho združenia Koordinácia za obmedzenie hazardu, pod ktorého tlakom svetový veľkopodnikateľ v oblasti hazardu americká spoločnosť Harrah´s v roku 2008 odstúpila od zámeru postaviť megakasíno v slovinskej Novej Gorici, informoval, že so stavbou megakasína nesúhlasili nielen v Slovinsku, ale aj v Maďarsku a Veľkej Británii. Teraz zas Bratislava má „šancu“ na smutné prvenstvo – stať sa mestom s najväčším kasínom v Európe. Aj v Slovinsku najprv predstavili tento zámer ako fantastickú investíciu, no postupne si uvedomili, že výdavky štátu vzhľadom na negatíva vyvolané hazardom by boli oveľa vyššie ako prínosy z daní. Bohdan Vidmar vyzval politikov na zodpovednosť aj v rámci Európskeho spoločenstva, ktoré by malo prijať spoločnú stratégiu ohľadom hazardu. Protest u nich sa konal pod heslom „Slovinsko – krajina 1000 možností: neprehrajme ich v hazarde!“ Zdôraznil, že tu ide o viac ako o hazard – ide o negatívny vplyv na rodinu, hospodárstvo, kultúru, turizmus atď.

Svoju skúsenosť so závislosťou na hazardných hrách konkretizovali na tlačovej konferencii na príklade svojho syna manželia Kordošovci. Zo vzorného študenta, člena výberu Bratislavy vo futbale, sa stal gambler so všetkými spojenými dôsledkami. „Teraz je už 4 roky čistý, no gamblerstvo je závislosť na celý život,“ vyjadrili svoje obavy Kordošovci.