Minister vnútra prijal generálneho biskupa

Minister vnútra Daniel Lipšic prijal 31. januára 2011 vo svojom úrade generálneho biskupa ECAV na Slovensku, ktorého sprevádzali generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR Miroslav Táborský a riaditeľ generálneho biskupského úradu Dušan Vagaský.
Brat generálny biskup oficiálne predstavil pánovi ministrovi nového generálneho duchovného, a zároveň ho pozval na slávnostné uvedenie brata Táborského do hodnosti generálneho duchovného, ktoré bude 23. marca 2011 v Malom evanjelickom kostole v Bratislave. Brat Miloš Klátik ako predseda Ekumenickej rady cirkví v SR pri tejto príležitosti informoval pána ministra o pôsobení Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR – okrem iného teda aj v rezorte Ministerstva vnútra SR, kde ECAV na Slovensku má záujem vytvoriť ďalšie dve.

V ďalšej diskusii brat generálny biskup informoval Daniela Lipšica ako podpredsedu Kresťansko-demokratického hnutia o stanoviskách, ktoré Evanjelická cirkev a. v. na Slovenská zaujala k niektorým dôležitým celospoločenským témam, ako boli napríklad téma eutanázie, interrupcií či téma výhrady vo svedomí.

Podnetná diskusia odznela aj na tému prípravy doposiaľ neuzatvorenej dohody o finančnom zabezpečení registrovaných cirkví a náboženských spoločností, ako ju predpokladá už v roku 2002 uzatvorená Zmluva medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami, resp. Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou. „Finančná odluka“ cirkví od štátu musí byť zodpovedne pripravená a na určité prechodné obdobie musí byť zabezpečené viaczdrojové financovanie. Aj keď taliansky finančný model asignácie časti dane z príjmu fyzických osôb v prospech konkrétnych cirkví podľa slobodného rozhodnutia daňovníka sa javí na prvý pohľad ako najspravodlivejší a najdemokratickejší, nezabezpečuje potrebnú pozitívnu diskrimináciu početne malých cirkví na Slovensku, ktorá sa v súčasnosti v praxi uplatňuje. Brat generálny biskup na príklade z Českej republiky zdôraznil potrebu bezvýhradnej dohody všetkých na Slovensku registrovaných cirkví ako prvého predpokladu následnej dohody cirkví so štátom.

Na záver rokovania generálny biskup pozval ministra vnútra na ekumenické podujatie „Podunajská vlna mieru“, pripravované evanjelickými cirkvami z podunajských krajín, ktoré na Slovensku vyvrcholia slávnostnými službami Božími v Komárne 20. marca 2011. Pán minister pozvanie s vďakou prijal.