Komárno sa pripravuje na Podunajskú vlnu

Komárno sa pripravuje na Podunajskú vlnu

Ústredným podujatím slávností Podunajskej vlny mieru pri jej prechode cez na Slovensko budú služby Božie v Evanjelickom a. v. chráme Božom v Komárne 20. marca 2011 o 10.00 hodine.
Slávnostným kazateľom bude generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Boj proti násiliu a modlitby za mier a pokoj medzi národmi je téma, ktorá dokáže spojiť všetky kresťanské konfesie, a tak sme celý projekt podľa vzoru Rakúska pojali ekumenicky. Očakávame, že na službách Božích svojou modlitbou poslúžia aj vrcholní predstavitelia iných cirkví zo Slovenska aj zo zahraničia.
Po skončení služieb Božích v evanjelickom kostole sa v sprievode presunieme do kostola Reformovanej kresťanskej cirkvi, kde krátkym príhovorom účastníkov pozdraví biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku László Fazekas.
Menšie mestá majú tú výhodu, že kostoly rôznych cirkví stoja neďaleko. A tak sme po dohode s Trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom pripravili ďalšie modlitebné zastavenie v rímskokatolíckom Kostole sv. Ondreja.
Poslednou zastávkou sprievodu bude pravoslávny kostol. Pravoslávny biskup Tichon, ktorý vlastne organizátorom vnukol túto myšlienku, je pomocným biskupom pre správu Prešovskej eparchie, ale sídlo má v Komárne.

Ako pozvánku pre všetkých, ktorí majú záujem zúčastniť sa na komárňanských slávnostiach, uverejňujeme pár informácií, prevzatých zo stránky mestokomarno.com, o kostoloch, ktoré plánujeme navštíviť a pripájame aj celkom aktuálne a celkom neprofesionálne vlastné fotografie z piatku minulého týždňa, keď sme priamo na mieste so zástupcami cirkevného zboru a mesta spresňovali program. Program slávností v Komárne.


Kostol evanjelickej cirkvi augsburského vyznania
Kostol bol postavený v klasicistickom štýle v roku 1796, posvätený v januári 1978, ale veža bola pristavaná až v roku 1899. Exteriér je neoklasicistický, fasáda bola upravená koncom 19. storočia a renovovaný bol v roku 1975.
Kostol reformovanej cirkvi
Kostol začali stavať 13. marca 1787 a vysvätili ho 21. septembra 1788. So stavbou veže kostola sa začalo v roku 1818, ale pre nedostatok peňazí sa ju podarilo dokončiť až v roku 1832. Vtedy sa vytvorila aj čelná strana kostola v slohu empír.
Rímskokatolícky Kostol sv. Ondreja
Kostol dali postaviť jezuiti v rokoch 1748 - 1755. Počas zemetrasenia v roku 1763 a neskôr za obliehania v roku 1848, následkom požiaru sa kostol značne poškodil. Posledná prestavba kostola sa uskutočnila v rokoch 1850 - 1860, po ktorej na ňom prevládajú barokové prvky.
Pravoslávny kostol Položenia rúcha Presvätej Bohorodičky
Pravoslávny kostol bol postavený v barokovom slohu v roku 1754. Z umelecko-historického hľadiska najcennejšiu časť kostola tvoria dubové barokové stallá (jednotlivé sedadlá v chórových laviciach), ikonostas a v kostole umiestnené ikony zo 16. - 18. storočia. Ikony sem boli prenesené z Balkánu Srbmi, ktorí sa v čase tureckého nebezpečenstva usadili v meste.

Po skončení bohoslužobnej časti programu bude pre pozvaných hostí pripravený slávnostný obed v dôstojníckom pavilóne.
Po obede je naplánovaná krátka prechádzka po komárňanských námestiach a uliciach, kde určite zaujme aj celkom výnimočné Nádvorie Európy, ako aj iné pamiatky, na ktoré je Komárno bohaté.

Okrem cirkevných predstaviteľov zo Slovenska sú pozvaní oficiálni hostia z Rakúska, odkiaľ Dunaj na Slovensko priteká, ako aj z Maďarska, kam spolu s Dunajom poputuje aj naša vlna mieru. Prídu, samozrejme, aj hostia z ostatných krajín – z Württemberska, Bavorska, zo Srbska a z Rumunska. Účasť už potvrdili veľvyslanci okolitých krajín, ktorí pôsobia na Slovensku, viacerí ministri vlády Slovenskej republiky a niektorí poslanci Národnej rady SR.


Nech Pán Boh požehná aj toto podujatie.