Generálny biskup odovzdal pamätné medaily zahraničným hosťom

V utorok 30. mája 2017 prijal generálny biskup Miloš Klátik na GBÚ ECAV na Slovensku vzácnu návštevu z Evanjelickej cirkvi a. v. v Rakúsku i rakúskeho veľvyslanca na Slovensku Helfrieda Carla.
Brat generálny biskup okrem pána veľvyslanca privítal v modlitebni GBÚ superintendenta diecézy Burgenland Manfreda Kocha a zborového farára cirkevných zborov Nickelsdorf a Deutsch Jahrndorf Sönke Frosta.

V prítomnosti zamestnancov GBÚ im generálny biskup Miloš Klátik odovzdal pamätné medaily udeľované pri príležitosti 500. výročia reformácie významným osobnostiam ECAV na Slovensku, ale aj zástupcom partnerských cirkví za dobrú spoluprácu, ako aj podporu ECAV na Slovensku a šírenie jej dobrého mena v zahraničí, vytváranie vhodných podmienok pre rozvoj jej činnosti a spoluprácu pri šírení kresťanských hodnôt v spoločnosti.

Veľvyslanec Helfried Carl sa vo svojom príhovore poďakoval za vyznamenanie a zdôraznil význam cirkvi pre spoločnosť i dôležitosť šírenia kresťanských hodnôt nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku. Superintendent Manfred Koch vo svojom poďakovaní vyzdvihol dobrú cezhraničnú spoluprácu ECAV na Slovensku a ECAV v Rakúsku, ako aj spoluprácu partnerských gymnázií v Oberschützene a v Banskej Bystrici. Farár Sönke Frost sa poďakoval za vyznamenanie a priblížil situáciu vo svojich cirkevných zboroch, v ktorých v posledných rokoch pozoruhodne stúpa počet prisťahovalcov zo Slovenska. Pozitívne hodnotil integráciu Slovákov a zdôraznil dôležitosť spolupráce cirkevných zborov s miestnou samosprávou.