Celoslovenský futbalový turnaj o pohár generálneho biskupa 2013

V sobotu 28. septembra 2013 sa na pôde Športového gymnázia v Banskej Bystrici uskutočnil už piaty ročník Celoslovenského futbalového turnaja o pohár generálneho biskupa.
Turnaj v mene zvolávateľa – generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika otvoril a prítomných privítal tajomník GBÚ pre misiu Štefan Kiss. Hráčom i hosťom sa prihovoril slovami z 1K 9, 24 – 25, pričom poukázal na to, že nielen v športe je potrebné sústredenie, zameranie sa na cieľ a vyhýbanie sa veciam, ktoré rozptyľujú, ale rovnako je to v práci, vo vzťahu či duchovnom živote. I tam môže mať prílišné rozptýlenie a odpútanie sa od cieľa zlé následky. Aj športové stretnutie sa tak môže stať pripomenutím toho, že na dosiahnutie večného života je potrebné plné nasadenie a zameranie sa na cieľ aj za cenu mnohých odriekaní.

Do celoslovenského kola tento rok postúpili mužstvá z cirkevných zborov Sobotište a Stredné Plachtince zo Západného dištriktu a mužstvá z cirkevných zborov Hanušovce nad Topľou a Gemerskej Polomy z Východného dištriktu.

Pravidlá turnaja určujú, že v prvých dvoch zápasoch sa stretajú držitelia prvých miest s držiteľmi druhých miest opačného dištriktu. Tak sa tentoraz v prvom zápase stretli hráči z CZ Sobotište s hráčmi z Gemerskej Polomy. Tento zápas po predĺžení skončil stavom 3 : 2 v prospech Gemerskej Polomy, čím si Gemerská Poloma vybojovala miesto vo finále. V druhom zápase bojovali proti sebe hráči z CZ Hanušovce nad Topľou a z CZ Stredné Plachtince. Z tohto zápasu vyšli víťazne Hanušovce, a tak sa stali finálovým partnerom mužstvu z Gemerskej Polomy.

Tretí zápas bol zápasom o tretie a štvrté miesto. Stretli sa v ňom družstvá z CZ Sobotište a CZ Stredné Plachtince. Napínavý zápas skončil stavom 6 : 5 pre Sobotište, čím sa hráči zo Sobotišťa stali držiteľmi bronzového pohára, zatiaľ čo Stredné Plachtince obsadili štvrté miesto.

Vo finále sa stretli družstvá z Gemerskej Polomy a Hanušoviec nad Topľou v boji o zlatý pohár. Zápas po skončení v riadnom hracom čase ešte nemal jednoznačného víťaza. Až prvé predĺženie prinieslo výsledok 3 : 2, takže zatiaľ čo bratia z Gemerskej Polomy obsadili druhé miesto, hráči z Hanušoviec nad Topľou sa stali víťazmi celého turnaja a z rúk generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika si prevzali putovný pohár, ktorý sa po roku strávenom v Trenčianskych Stankovciach opäť presunul do Východného dištriktu.

Okrem diplomov a medailí, ktoré hráčom odovzdal brat generálny biskup, boli udelené aj špeciálne ocenenia. Cenu najlepšieho strelca turnaja si prevzal Miroslav Tomeček zo Sobotišťa, cenu najlepšieho hráča Zuzana Velická zo Sobotišťa a cenu najlepšieho brankára Peter Verčimák z Hanušoviec nad Topľou. Z Banskej Bystrice všetci odchádzali s dobrými pocitmi: víťazi s radosťou, tí ostatní s pekným zážitkom zo stretnutia a hry. Všetkých však spájala vďačnosť voči Pánu Bohu, ktorý dal všetkým zúčastneným zdravia i sily. Bez Jeho pomoci a požehnania nemohlo by sa nič konať. A tak ak sme prežili pekný deň, patrí za to vďaka a chvála nášmu Pánu Bohu. Poďakovať však chceme aj riaditeľovi Športového gymnázia v Banskej Bystrici Mgr. Milanovi Beňačkovi, PhD., ktorý nám poskytol priestory športovej haly a ihriska na uskutočnenie turnaja, bratovi PaedDr. Martinovi Babiarovi, PhD., ktorý na seba vzal neľahkú úlohu rozhodcu, všetkým bratom farárom, ktorí svojich hráčov na turnaj priviedli a povzbudzovali ich, ako aj všetkým hosťom a divákom, ktorí prišli svojich povzbudiť. Veríme, že toto stretnutie nebolo posledné a že nám Pán Boh dopraje stretnúť sa zas o rok.