Návšteva z Wirtschaftsgilde

Dňa 24. októbra 2008 generálny biskup Miloš Klátik prijal na generálnom biskupskom úrade asi tridsaťčlennú návštevu z Nemecka. Išlo o tzv. Wirtschaftsgilde (Evanjelický pracovný tím pre hospodársku etiku), teda podnikateľov – evanjelikov z rôznych nemeckých miest.

Juraj Mihálik | 12.11.2008

Revúcki evanjelici oslavovali Pána

Po trojročnom čakaní na návrat zreštaurovanej chrámovej kazateľnice sa revúcki evanjelici konečne dočkali a 19. októbra 2008 sa zišli na jej slávnostnú posviacku. Zvesťou slova Božieho na nej poslúžil generálny biskup Miloš Klátik a posviacku vykonal senior Gemerského seniorátu Jerguš Olejár.

Danica Hudecová | 11.11.2008

O partnerskej pomoci na stretnutí biskupov so seniormi

V stredu 29. októbra sa na GBÚ uskutočnilo pravidelné stretnutie Zboru biskupov ECAV na Slovensku so seniormi. Účastníkov privítal generálny biskup Miloš Klátik a Božím slovom sa prihovoril senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina.

Jerguš Olejár | 5.11.2008

S Alžbetou II. sa stretol aj náš generálny biskup

23. októbra 2008 na prvú oficiálnu návštevu Slovenska pricestovali Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. a Jeho kráľovská výsosť princ Filip, vojvoda z Edinburgu. Na slávnostnú večeru usporiadanú na ich počesť bol pozvaný aj brat generálny biskup Miloš Klátik.

Edita Škodová | 3.11.2008

Farárske skúšky

Dňa 16. 10. 2008 sa v priestoroch GBÚ konali farárske skúšky. Úspešne ich absolvovali nasledujúci bratia a sestry: Mgr. Matej Alcnauer, Mgr. Zuzana Alcnauerová, Mgr. Norbert Hajský, Mgr. Erika Hlačoková, Mgr. Zuzana Brdiarová, Mgr. Katarína Trtolová.

Zuzana Alcnauerová | 3.11.2008

Zo zasadnutia generálneho presbyterstva

Rokovanie Generálneho presbyterstva ECAV na Slovensku, ktoré bolo zvolané na 3. októbra 2008 do Zvolena, sa začalo pobožnosťou v Evanjelickom a. v. chráme Božom vo Zvolene.

Dušan Vagaský, riaditeľ GBÚ | 28.10.2008

Dve výročia vo Švédskej cirkvi

Týždeň od 22. do 28. septembra sa vo Švédskej evanjelickej cirkvi niesol v znamení slávnostných služieb Božích, seminárov i spomienok pri príležitosti 50. výročia prvej ordinácie žien v roku 1958, keď boli ordinované tri farárky. Zároveň sa v tomto týždni konala Generálna synoda v Uppsale a diecéza Härnösand (v našej terminológii ide o dištrikt) oslavovala 50. výročie svojho vzniku.

Oľga Klátiková | 6.10.2008

Konferencia troch evanjelických cirkví v Lučenci

V dňoch 24. – 26. 9. 2008 sa v Lučenci uskutočnilo tradičné stretnutie Trojpartnerstva, ktoré tvorí ECAV a nemecké evanjelické cirkvi z Durínska a Württemberska.

Ján Ľachký | 3.10.2008

Stretnutie vedúcich predstaviteľov členských cirkví SLZ v Greifswalde

Relácia Ekuména vo svete venovala Stretnutiu vedúcich predstaviteľov členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu z európskeho kontinentu, ktoré sa skončilo minulý týždeň v severozápadnej časti Nemecka a priniesla aj rozhovor so slovenským účastníkom stretnutia generálnym biskupom ECAV na Slovensku Milošom Klátikom.

Tlačové oddelenie GBÚ | 30.9.2008

160. výročia prvého zasadnutia SNR v Myjave

V piatok 19. septembra sa v Myjave pri príležitosti 160. výročia prvého zasadnutia Slovenskej národnej rady v Myjave konali oslavy tohto významného výročia. Na slávnostiach sa zúčastnili aj prezident SR Ivan Gašparovič, predseda NR SR Pavol Paška a predseda vlády SR Róbert Fico. Oslavy vyvrcholili ekumenickými službami Božími, kde kázňou Božieho slova poslúžil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

Edita Škodová | 24.9.2008