V Iži posvätili nový Boží chrám

Posviacku nového evanjelického kostola v Iži 16. júna 2012 vykonal biskup Západného dištriktu Milan Krivda. Kazateľom Božieho slova bol farár Radoslav Danko, ktorý bol v čase začiatku stavby farárom matkocirkvi v Komárne.
Stavať Boží stánok – chrám, v ktorom sa budú stretávať evanjelici zo všetkých generácií, v dnešnej dobe rozhodne nie je ľahkou úlohou. Svedčí o tom i príbeh nového kostola v obci Iža pri Komárne. Jeho budovanie sa začalo koncom deväťdesiatych rokov, a po dlhom období zápasov, modlitieb a túžob sa stavbu v tomto roku podarilo dokončiť. V Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku tak máme nový kostol.

Túžili po vlastnom Božom chráme
Evanjelický cirkevný zbor v obci Iža tvoria predovšetkým presídlenci z Békešskej Čaby a okolia, ako aj ich potomkovia. „Naši rodičia a starí rodičia po presídlení zanechali v Békešskej Čabe tri evanjelické chrámy, no na mieste, kam sa presídlili, svoj Boží stánok nenašli. A to napriek skutočnosti, že vtedajšia vláda sľubovala presídleným Slovákom stavbu kostolov. No nakoniec postavili len dva alebo tri,“ priblížila situáciu z minulosti presbyterka Helena Aggová.
Veriaci sa však nedali odradiť. Na služby Božie sa pravidelne schádzali v kostole reformovanej cirkvi. Roky tento stánok považovali akoby za svoj.
Potom však prišiel vzácny moment – päťdesiate výročie presídlenia Slovákov z Dolnej zeme. Veriaci sa vtedy začali zaoberať myšlienkou postavenia si vlastného evanjelického kostola priamo v obci Iža. „S úctou a vďakou sme prijali rozhodnutie vtedajšieho obecného zastupiteľstva pod vedením starostky obce Márie Tóth Kuruczovej o darovaní pozemku v strede obce,“ konštatovala Helena Aggová.
Písal sa 19. júl roku 1997. Evanjelici sa zišli pri posviacke základného kameňa Božieho chrámu – za účasti vtedajšieho biskupa Ivana Osuského a seniora Jána Dobáka. Nápis na kameni Sláva Bohu na výsosti je rovnaký ako nad oltárom veľkého evanjelického kostola v Békešskej Čabe.

Stavba ako oáza pre pútnika
Biskup Osuský vtedy zjednotenie veriacich, ich túžbu po vlastnom kostole pripodobnil k pútnikom blúdiacim po púšti, ktorí v nádeji čakajú, že objavia oázu. „Oáza a voda znamená pre pútnika v púšti záchranu života. Stavba Božieho chrámu znamená pre nás veriacich mať oázu pre záchranu duše, byť bližšie k Bohu, pretože i my sme blúdiaci pútnici. To boli vzácne slová brata biskupa, ktoré mi dodnes znejú v ušiach,“ spomína Helena Aggová.
O rok neskôr už boli práce na stavbe v plnom prúde, kopali a betónovali sa základy. K prácam prispeli i veriaci z Minnesoty, no najmä domáci viery. V roku 1999 už na kostole stáli múry, postupne sa stavbu podarilo prikryť strechou. Budovanie chrámu napredovalo aj vďaka podpore obce, Dunajsko-nitrianskeho seniorátu, ale aj zahraničnej pomoci z Ameriky, Nemecka, Holandska či Maďarska. Netreba však zabudnúť na domácich cirkevníkov, ktorí organizovali rôzne zbierky a hlavne brigády.
Zlom prišiel až po niekoľkých rokoch, keď musela byť stavba pre nedostatok finančných prostriedkov pozastavená. To trvalo až do roku 2010, keď vďaka akademickým maliarom Petrovi a Pavlovi Mesterovcom vznikla maľba na zadnej strane kostola.
Boží chrám v Iži bol dokončený na prelome rokov 2011 a 2012 – predovšetkým vďaka finančnej podpore z nemeckého Spolku Gustav-Adolf-Werk.
„Sme vďační a z hlbokého srdca ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomuto dielu. Vieme, že nás čaká ešte mnoho práce, ale veríme, že Boh naše dielo bude žehnať,“ vyjadrila svoje prianie pri nedávnej slávnostnej posviacke nového kostola presbyterka H. Aggová. Spomenula pritom všetkých, ktorí sa zaslúžili o to, že v Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku pribudol nový Boží chrám pre veriacich.

Posviacku kostola vykonal biskup Západného dištriktu Milan Krivda. Kazateľom Božieho slova bol farár Radoslav Danko, ktorý bol v čase začiatku stavby komárňanským duchovným pastierom.