Uvedenie riaditeľky SED v Bratislave

V nedeľu 30. septembra 2012 sa v kaplnke bývalej evanjelickej nemocnice, terajšieho Evanjelického domu starostlivosti v Bratislave, uskutočnili ďakovné služby Božie za dokončenie zariadenia sociálnych služieb, ktoré je strediskom evanjelickej diakonie (SED).
Na službách Božích sa zúčastnili aj dozorca Západného dištriktu Vladimír Daniš a podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Martin Berta. Na text z Lukáša 6, 6 – 11 kázal senior Bratislavského seniorátu Boris Mišina. Pripomenul, že iba zlé veci sa dejú rýchlo a ľahko. Dobré veci prichádzajú na svet často len za cenu veľkých obetí a prekážok. Tak to bolo aj pri dokončovaní zariadenia sociálnych služieb. Práce trvali dlhšie, ako sa očakávalo, Pán Boh však pomohol dokončiť zariadenie sociálnych služieb v Evanjelickom dome starostlivosti. Patrí Mu za to vďaka.

V rámci služieb Božích konsenior Bratislavského seniorátu Ján Kolesár uviedol slovami z Ef 4, 15 – 16 Beatu Dobovú do služby riaditeľky SED v Bratislave. Podčiarkol, že Ježiš Kristus je meradlom, normou pre rast cirkvi, v ktorej máme slúžiť blížnym s láskou a v pravde.

Riaditeľ Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku Ján Huba predstavil novovymenovanú riaditeľku SED Bratislava Mgr. Beatu Dobovú. V doterajšej činnosti už viedla väčšie kolektívy, má nielen potrebné vzdelanie v oblasti sociálnej práce, ale aj 15-ročné skúsenosti v nej. Ján Huba spomenul viaceré úlohy, ktoré čakajú sestru riaditeľku pri rozbehu ZSS. Odhaduje sa, že kompletné rozbehnutie zariadenia sociálnych služieb bude trvať cca jeden rok. V jeho priebehu je zodpovednosťou riaditeľky obsadiť ZSS kvalifikovaným personálom, vybavovať žiadosti o umiestnenie klientov, zariadiť ZSS potrebným vybavením. Kapacita zariadenia sociálnych služieb je do 50 klientov, plánovaný je aj denný stacionár pre 15 – 20 klientov s výdajom stravy.

Predsedníctvo zboru, farár Martin Šefranko a dozorca Stanislav Páťal, pozdravilo sestru riaditeľku a poprialo jej Božie požehnanie. M. Šefranko poďakoval všetkým darcom a podporovateľom zariadenia sociálnych služieb, aj bratom a sestrám, ktorí sa zúčastňovali brigád. Vyjadril vďaku seniorovi Borisovi Mišinovi, ktorého pričinením zostala budova Evanjelického domu starostlivosti majetkom bratislavského cirkevného zboru, niekdajšiemu dozorcovi zboru Karolovi Pavlů, pod vedením ktorého sa uskutočnila veľká časť obnovy priestorov EDS, zborovému dozorcovi Stanislavovi Páťalovi za službu správcu Strediska evanjelickej diakonie Bratislava aj za stavebný dozor pri obnove EDS a riaditeľovi hospodárskej správy cirkevného zboru Martinovi Kováčovi za úspešné zvládnutie náročnej záverečnej etapy pri stavebnom a technologickom dokončení zariadenia sociálnych služieb.

Na službách Božích vystúpil zborový spevokol pod vedením Viery Jägerovej. Po skončení bohoslužieb bola možnosť pozrieť si priestory zariadenia sociálnych služieb a pobudnúť v rozhovoroch pri pohostení v jedálni zariadenia.

Kapacitné priestory kaplnky v Evanjelickom dome starostlivosti sú síce malé, no 30. september bol veľkým dňom pre Cirkevný zbor ECAV Bratislava aj pre Evanjelickú diakoniu. Veríme, že Stredisko evanjelickej diakonie v Bratislave sa stane miestom, kde sa naša viera prejaví ako činná v láske a služba v ňom konaná bude na prospech ľudí a Božiu slávu.