Slávnostné zasadnutie Správnej rady SED Košeca

V stredu 18. marca 2015 sa uskutočnilo slávnostné zasadnutie Správnej rady SED Košeca pri príležitosti 20. výročia oficiálneho začiatku príprav k stavbe Domova dôchodcov v Košeci.
Na túto historickú skutočnosť nás upomínajú dva dokumenty: prvý s dátumom 15. marec 1995 – Pozvánka OÚ Košeca na komisionálny výber staveniska, a druhý s rovnakým dátumom – list od vtedajšej ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny SR Oľgy Keltošovej, v ktorom vysoko oceňuje túto iniciatívu a dáva prísľub financovania prevádzky budúceho zariadenia.

Pri tejto vzácnej príležitosti sa uskutočnilo slávnostné zasadnutie Správnej rady SED Košeca s prizvaním desiatok hostí, ktorí sa významným spôsobom zapájali a zapájajú do fungovania SED v Košeci. Správca zariadenia brat Ľubomír Marcina vo svojom uvítacom príhovore sprítomnil začiatky neľahkej úlohy – položenie základov pre terajšie moderné diakonické zariadenie. Poďakoval sa tým, ktorí tento odvážny projekt v neľahkej situácii vzali na svoje plecia. Bolo treba s veľkým zápalom a nezlomnou vierou pre dobro veci znášať nielen obrovské pracovno-organizačné nasadenie, ale aj odrážať útoky neprajníkov tohto vznešeného projektu. Tento okrem duchovno-misijného charakteru riešil aj otázku vytvorenia vhodných životných podmienok zodpovedajúcich dôstojnej starobe, ale aj pracovných príležitostí v obci Košeca a blízkom okolí pre ľudí, ktorí sa na profesionálnej úrovni chcú realizovať vo vysoko humánnej oblasti spoločenského života v regióne. Dnes, po dvadsiatich rokoch, konštatoval, že to bolo správne rozhodnutie, a ďakoval Pánovi cirkvi, že doposiaľ sa priznával k svojmu dielu slúžiacej lásky.

Po uvítacom príhovore zaznela Komenského pieseň „Má duše Pána svého chval“ za organového sprievodu Ing. Martina Melišíka. Nasledovala duchovná úvaha zakončená modlitbou brata konseniora Mgr. Miroslava Eštoka, člena SR SED za TUS. Poddozorkyňa CZ ECAV Považská Bystrica PhDr. Ľubica Juríčková poďakovala bratovi Ľubomírovi Marcinovi, zakladateľovi a realizátorovi SED v Košeci, za 20-ročnú neúnavnú službu nielen v košeckej diakonii. Starosta obce Bc. Radomír Brtáň vo svojom príhovore poďakoval svojmu predchodcovi v úrade, starostovi Jozefovi Palčekovi, ktorý sa tiež v nemalej miere zaslúžil o zrod SED, a ocenil prínos tohto bezkonkurenčného zariadenia v regióne. Na znak vďaky a úcty odovzdal bratovi Marcinovi, ako aj celému kolektívu SED pamätný list. Generálny riaditeľ PC Ladce Ing. Anton Barcík za všetkých dobrodincov a sponzorov zaželal košeckému SED nielen mnoho ďalších úspechov, ale hlavne vytrvalosť a chuť pracovať v tejto prospešnej službe. Piesňou „Tisíce svetov“ od Milana Krausa, ev. kňaza a básnika, ktorý dožil jeseň života práve v košeckom diakonickom zariadení, sa oficiálna časť skončila. Program pokračoval pri občerstvení v bratsko-sesterských rozhovoroch.

SED Košeca je dnes životaschopné účelové zariadenie ECAV na Slovensku, ktoré vydáva svedectvo viery a služby, o čom svedčia aj štatistické údaje. V zariadení SED Košeca, ktorému predchádzala Terénna opatrovateľská služba, ako aj civilná náhradná vojenská služba, doteraz bolo zaopatrených takmer 300 klientov, o ktorých sa momentálne stará 38-členný kolektív profesionálnych pracovníkov. O kvalite a dopyte po zariadení svedčí nielen dobré meno zariadenia, ale aj 100-percentná obsadenosť. Kiež sa Pán cirkvi aj naďalej priznáva k tomuto dielu, kde sa koná praktická kresťanská služba lásky – diakonia, a nech ju aj naďalej korunuje svojím požehnaním.