Košičania vítali afrického hosťa M. Tanga

Martin Tango, riaditeľa školy LEA v meste Dongobesh v Tanzánii, v uplynulých dňoch navštívil v rámci projektu Deti Afriky evanjelikov v Třinci, CZ ECAV Košice-Terasa a zúčastnil sa aj na misijnej konferencii vo Veľkom Slavkove.
Program jeho vôbec prvej návštevy v Európe sa začal v cirkevnom zbore Sliezskej evanjelickej a. v. cirkvi v Třinci, ktorá už 5 rokov rozvíja projekt Deti Afriky. Krátko po jeho otvorení sa do neho zapojili v rámci spolupráce oboch spriatelených zborov aj členovia CZ ECAV Košice-Terasa.

Evanjelici z Třinca a Košíc, ale i už z ďalších českých, moravských, sliezskych a slovenských zborov úspešne, prostredníctvom mnohostranných aktivít projektu participujú prioritne na rozširovaní vzdelávacích príležitostí pre opustené deti, resp. dievčatá a chlapcov zo sociálne slabých rodín. Darí sa tak prostredníctvom nádejne sa rozširujúcej formy osobného sponzoringu, ktorá spočíva v pravidelnej podpore afrických školákov v ich štúdiu. Formou pravidelných príspevkov ju dnes uskutočňujú už desiatky jednotlivcov. Okrem toho smeruje podpora zo zbierok aj na výstavbu školských objektov a ďalšie potreby afrických školákov.

Martin Tango, ktorý sa v rámci pobytu na východnom Slovensku stretol na nedávnej misijnej konferencie vo Veľkom Slavkove i s generálnym biskupom M. Klátikom a obidvoma dištriktuálnymi biskupmi M. Krivdom a S. Sabolom, priblížil prostredníctvom vlastného dramatického príbehu úplnej africkej siroty význam vzdelávania. Martina sa ujal známy tanzánijský brat Malakwi, ktorý pred časom navštívil aj Košice: pomohol i tomuto ohrozenému chlapcovi únik z ulice a jej nástrah podporou jeho vzdelávania. Martin sa neskôr stal jeho pomocníkom a nasledovníkom v oblasti vzdelávacích aktivít pre chudobné africké deti.

Na mnohých stretnutiach i na východnom Slovensku priblížil Martin Tango príbehy detí aj zo školy ktorú dnes úspešne vedie. Mnohé u nich už - po základnom vzdelaní aj vďaka osobným sponzorom - pokračujú v ďalšom štúdiu.

Martin Tango priblížil a ocenil aj obetavú prácu dobrovoľníkov už nielen zo Sliezska, ale i zo Slovenska, ktorí v rámci projektu Deti Afriky úspešne pôsobia na školách v jeho africkej domovine.

Foto:
Martin Tango na Evanjelickom gymnáziu JAK v Košiciach