Humanitárna pomoc diakonie v Nepále

Od apríla 2015 sú humanitárne tímy a partnerské organizácie Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku v nepretržitom nasadení. V 9 najviac zdevastovaných okresoch distribuujú potraviny, hygienické potreby, deky, plachty a iné potreby, ktoré zmierňujú situáciu obetiam zemetrasenia.
Prostredníctvom úzkej spolupráce s miestnymi silami mohla byť pomoc dodaná aj v oblastiach, kde bolo doteraz poskytnutej pomoci veľmi málo. Do polovice mája bola poskytnutá pomoc v spolupráci s miestnymi partnermi a s cirkevnou sieťou ACT Alliance viac ako 100 000 ľuďom.

Popri potravinovej pomoci sú najdôležitejšie núdzové prístrešky v daných oblastiach. Mnoho ľudí žije celé týždne pod holým nebom alebo v provizórne opravených domoch. Blíži sa obdobie dažďov a ľudia naliehavo potrebujú ochranné miesto k životu pred poveternostnými vplyvmi a ochranu pred dažďom. Preto sa okrem hygienických potrieb a potravín distribuujú plastové fólie, ako aj rôzne nástroje, vlnitý plech a poukážky pre stavebné materiály.

Druhá vlna zemetrasenia na začiatku mája situáciu ľudí v Nepále opäť zhoršila. Už pri prvých otrasoch 25. apríla bolo zničených viac ako 280 000 domov a zmizli celé dediny. Viac než 8000 ľudí zomrelo, 17 000 bolo zranených. Najakútnejšia pomoc sa síce poskytuje v prvých týždňoch, ale pomocné sily sa už dopredu zaoberajú myšlienkami novej výstavby a rekonštrukcie. V horských oblastiach bude kvôli krutej zime možné vybudovať nové domovy až na jar.

Pre približnú predstavu pomoci, ktorá bola poskytnutá, uvádzame ceny za základné balíčky. Hygienický balíček pre rodinu, ktorú postihlo zemetrasenie v Nepále stojí okolo 12,80 €. Balíček obsahuje prací prášok, zubnú pastu a zubné kefky, 5 uterákov, mydlo, šampón, dezinfekčné prostriedky, hygienické potreby, umývadlo a šijacie potreby. Hygienický materiál pomáha rodinám bez domova udržať sa zdravý v ťažkých sanitárnych podmienkach. Približne 49 € stojí balíček núdzovej pomoci s dôležitými vecami praktického života. Ide často o najväčšiu potrebu zmiernenia podmienok obetiam zemetrasenia.

Každá sada sa skladá zo 4 diek, veľkej spacej podložky, vedra a 12-dielneho setu do domácnosti s hrncami, taniermi, príbormi a pohármi. Balíčky sú určené pre rodiny s deťmi, ktoré stratili počas zemetrasenia všetok svoj majetok. Potravinový balíček s najdôležitejšími základnými potravinami, ako sú ryža, šošovica, soľ a olej, stojí približne 45 €. To zodpovedá potrebám 5-člennej rodiny na niekoľko týždňov.

Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku poskytla humanitárnu pomoc, ktorá pomohla prežiť niekoľkým desiatkam rodín na obdobie niekoľkých týždňov najmä v oblasti obcí Lapa a Jharlang v centrálnom Nepále.