Evanjelická diakonia podporí potravinovú zbierku pre ľudí v núdzi

Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku v spolupráci s ECAV na Slovensku sa v tomto roku po prvý raz pripája k celoslovenskej Potravinovej zbierke na pomoc ľuďom v núdzi. Od pondelka 16. 11. do soboty 21. 11. 2015 naši dobrovoľníci a zamestnanci prispejú na dobrú vec pri zbierke trvanlivých potravín a hygienických potrieb v 11 obchodoch TESCO.
Leták

Zbierku spoluorganizujeme v spolupráci s ďalšími partnermi a bude sa konať v obchodoch Tesco. Ján Gasper, poverený vedením Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku, hovorí: „Nezabúdajme, že láska k blížnemu neznamená len lásku k najbližšej rodine. Radi by sme dokázali, že vieme nemyslieť iba na seba, ale sme ochotní pomáhať v správnom čase a na správnom mieste aj iným.“ Tento rok sa zbierka bude konať v 78 obchodoch Tesco v rámci celého Slovenska. „Evanjelická diakonia aj v spolupráci s niektorými cirkevnými zbormi Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku sa bude na zbierke podieľať v 11 obchodoch. Naši dobrovoľníci budú poskytovať informácie o tom, ako môžu ľudia prispieť. Chceme podporiť v prvom rade sociálne slabších ľudí, ktorým aj táto forma pomoci zlepší kvalitu ich života,“ doplňuje J. Gasper.

Pri vchode do predajní Tesco v každý pracovný deň od 15.00 hod. do 20.00 hod. a v sobotu od 10.00 hod. do 19.00 hod. budú dobrovoľníci z charitatívnych organizácií poskytovať informácie o tom, ako môžu ľudia prispieť. Pri dobrovoľníkoch bude i označený nákupný košík určený na darované potraviny a drogériu. Vyzbieraný tovar je určený pre ľudí v núdzi. „Chceme s pomocou našich zákazníkov podať pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú - starým, chorým, deťom, ľuďom bez domova, aby dokázali prežiť zimu ľahšie. Je to pre mnohých náročné obdobie roka a práve blížiace sa Vianoce môžu byť s našou spoločnou pomocou pre mnohých z ľudí v núdzi krajšími a štedrejšími. Tesco finančne prispeje ďalšími 20 % z celkovej hodnoty darovaného tovaru, a ako každoročne, i teraz sa pridáme k zbierke aj osobne my s našimi zamestnancami,“ dodáva Zuzana Lošáková, manažérka oddelenia komunikácie, Tesco Stores SR.

V minulých rokoch sa v rámci potravinových zbierok v obchodoch Tesco spolu vyzbieralo viac ako 67 ton tovarov. Ďalšími partnermi potravinovej zbierky sú Depaul Slovensko, Potravinová banka Slovenska a Slovenská katolícka charita. Popri Tescu sa zapojila aj spoločnosť Unilever. Kúpou vybraných výrobkov tejto spoločnosti prispejete sumou 3 centy z každého zakúpeného produktu.

Ľuďom v núdzi najviac pomôžu trvanlivé potraviny ako múka, cestoviny, strukoviny, konzervy, olej, mlieko, cukor, soľ, koreniny. Z týchto potravín sa dajú variť jedlá, ktoré nielen zasýtia, ale aj zahrejú. Netreba však zabúdať ani na pracie prostriedky, čistiace a dezinfekčné prostriedky a prostriedky osobnej hygieny.

Zoznam zapojených predajní a všetky informácie k európskej potravinovej zbierke nájdete na www.potravinovazbierka.sk.

Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku je nezisková organizácia, ktorá sa v rámci svojej činnosti a pôsobnosti zaoberá sociálno-diakonickou prácou, humanitárnou a rozvojovou pomocou, zdravotníckou starostlivosťou, prevenciou pre rôzne sociálne skupiny, dobrovoľníctvom a vzdelávaním v týchto oblastiach. Uvedené činnosti vykonávame buď priamo cez Ústredie sídliace v Bratislave, alebo prostredníctvom siete dvadsaťjeden Stredísk Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku, ktoré sídlia po celom Slovensku.