Deň priateľov Samaritána v Galante

V 1. adventnú nedeľu 27. 11. 2011 sa v Galante konal tradičný „Deň priateľov Samaritána“. Podujatie bolo vyslovením vďaky spolupracovníkom, priateľom, podporovateľom a sponzorom Centra sociálnej starostlivosti Samaritán, ako i jeho príbuzných zariadení Eden a Simeon.
Všetky tieto zariadenia sú diakonickými centrami pre starších ľudí odkázaných na rozličný stupeň sociálnej starostlivosti - od bytov pre seniorov Eden až po seniorov úplne odkázaných na neustálu sociálnu starostlivosť.

Stretnutie v estrádnej sále mestského kultúrneho strediska v Galante otvoril za kolektív zamestnancov pán Gelért Osztrozsanszký, diplomovaný zdravotník, ktorý zároveň privítal všetkých zúčastnených, ako aj hostí.

Nasledovala krátka adventná pobožnosť, ktorá sa začala spevom 85. žalmu, ktorým nám responzórnym spôsobom poslúžil brat kantor MUDr. Vladimír Gergel. Počas spevu žalmu bola zapálená prvá svieca na adventnom venci. Po žalme nasledoval spoločný spev adventnej piesne a adventné zamyslenie brata zborového farára Jaroslava Mlynára, ktorý zdôraznil význam adventného stíšenia naproti okolitému svetu, význam očakávania príchodu Pána Ježiša Krista v pokojnej, ale aj v zodpovednej príprave. Po príhovore nasledovalo vystúpenie galantskej mládeže s dvoma piesňami, z ktorých jedna bola skomponovaná na motív 130. žalmu. Spevom 23. žalmu „Hospodin jest můj pastýř“ prispel do programu aj bývalý brat kantor Ing. Fleško.

Po pobožnosti sa prítomným prihovorila sestra riaditeľka CSS Samaritán Mgr. Mária Hudáková. Svoj príhovor začala veľmi dojemným a veľmi reálnym príbehom o staršej, úspešnej žene, ktorej bola diagnostikovaná Alzheimerova choroba. Cez tento príbeh prešla ku konkrétnym ľuďom - obyvateľom Samaritána, z ktorých viacerí sú postihnutí podobnou diagnózou a sú úplne odkázaní na neustálu sociálnu starostlivosť. Je to starostlivosť veľmi náročná, ktorá potrebuje neustále nasadenie celého človeka, či už je zdravotníkom, ošetrovateľom, sociálnym pracovníkom, kuchárom, alebo kňazom. Táto starostlivosť si však vyžaduje dostatočné finančné zabezpečenie, a to nielen pre personál, ale aj pre zariadenie ako celok. Sestra riaditeľka so smútkom poukázala na obrovský nepomer vo financovaní medzi štátnymi a súkromnými zariadeniami, hoci plnia tú istú službu pre starších občanov tejto republiky. Nezostalo jej nič iné, iba skonštatovať, že toto zariadenie ešte stále funguje skutočne iba vďaka Božej milosti, a to aj napriek dlžobe a finančnému schodku. Sestra riaditeľka z celého srdca poďakovala všetkým ochotným darcom, sponzorom a iným podporovateľom. Aj vďaka ich pomoci je toto zariadenie stále funkčné a slúžiace.

V závere svojho príhovoru pozvala sestra riaditeľka na pódium jednu z obyvateliek CSS Samaritán - sestru Ľudmilu Bobošovú, ktorá poslúžila spevom svojej obľúbenej piesne „Chvála Tebe, Bože náš“. Prítomných pozdravil aj pán primátor mesta Galanta a potom vystúpil hosťujúci cirkevný spevokol „Zvon“ z cirkevného zboru v Trenčíne., ktorý nás obohatil nielen po umeleckej, ale aj po duchovnej stránke. V piesňach zaznel dedičný odkaz viery, lásky a nádeje našich predkov.

Záver celého programu tvorilo vystúpenie Maje Velšicovej a Dušana Grúňa, ktorí vystúpili v dvoch blokoch a dôstojne odľahčili náladu v tejto ťažkej dobe plnej neistoty.

Kiež sám Hospodin aj naďalej požehnáva tieto zariadenia a prácu všetkých, ktorí sa starajú o núdznych, osamotených, starých a chorých, lebo práve v takých má Hospodin svoje zaľúbenie. Práve táto starostlivosť je svedectvom o milosrdnej láske Kristovej voči všetkým týmto ľuďom.