Zborový deň v Petržalke v krojoch

Na sviatok Poďakovania za úrody zeme v nedeľu 4. októbra 2015 v CZ ECAV Bratislava-Petržalka aj v tomto roku pripravili zároveň i zborový deň. Slávnostné služby Božie s Večerou Pánovou spestrili petržalskí evanjelici, ktorí prišli do kostola netradične – v krojoch.
Krojovaní cirkevníci, ktorí reprezentovali rôzne kúty Slovenska, odkiaľ sa prisťahovali do Petržalky, na začiatku služieb Božích priniesli do chrámu košíky s plodmi zeme a vyzdobili nimi oltár. Sestra Lýdia Vedejová za všetkých poďakovala štedrému a láskavému Pánu Bohu za Jeho milosť a hojné dary, ktoré nám zo svojej lásky aj v tomto roku poskytol. Brat farár Ján Kolesár v kázni slova Božieho na text z L 12, 15 – 21 o lakomom boháčovi zdôraznil, že nie hmotné veci majú byť pre nás dôležité, ale predovšetkým duchovné. Treba sa usilovať o dobré vzťahy medzi ľuďmi a najdôležitejší je náš vzťah k Pánu Bohu a každodenný život s Ním.

Zborový spevokol Laudate prispel do programu služieb Božích piesňami Ježiš – moja radosť a Laudate omnes gentes a petržalská mládež piesňou Slávne víťazíme. O výzdobu chrámu Božieho sa zaslúžili sestry Lýdia Vedejová, Danka Brezová a ďalšie sestry.

Po slávnostných službách Božích nasledovali na spoločné rozhovory v zborovom dome pri výbornom guľáši, ktorý uvarili bratia Ľubomír Synak, Ivan Kostka a Ľudovít Schlosár. Sestry zo zboru zas priniesli na spoločné posedenie výborné koláče. Do programu prispel brat Štefan Škoda, ktorý prezentoval fotografie zo zájazdu po stopách Martina Luthera a informoval o miestach s ním spojených na trase Jena, hrad Wartburg, Eisenach, Erfurt, Weimar, Mansfeld, Eisleben, Torgau, a predovšetkým o Wittenbergu, kde Martin Luther prežil väčšinu svojho požehnaného života.

Popoludní zborový deň pokračoval koncertom spevokolu FREEDOM, ktorý si práve pripomenul 1. výročie svojho pôsobenia v našom zbore. Odvtedy absolvoval už aj vystúpenia mimo Petržalky, a to na Semfeste a v cirkevnom zbore v Dovalove. Koncert uvádzala sestra farárka Eva Kolesárová, ktorá spevokol aj diriguje. Na tému Freedom – sloboda sa prítomným prihovoril brat farár Ján Kolesár.

Srdečná vďaka patrí Pánu Bohu za požehnanie všetkých darov, ako aj všetkým organizátorom za prípravu a realizáciu zborového dňa.

Nedaj nám zabúdať, Otče, že my sme Tvoj zvláštny klas,
ktorý zožneš vtedy, Bože, keď sa naplní mu čas;
pomôž s Kristom zotrvať, vieru láskou dokázať;
ó, nech večne vďaka znie Ti zo sŕdc Tvojich vďačných detí.

(ES č. 364, 3)