Skalica – Freyburg – družobné mestá

V posledný septembrový víkend (27. – 29. septembra) vycestovalo 21 prevažne mladých cirkevníkov zo Skalice spolu so svojím farárom ThDr. Petrom Švehlom zo Skalice do družobného mesta Freyburg.
Tridsať, možno o niečo viac rokov udržiava mesto Skalica priateľské kontakty s nemeckým Freyburgom. O niekoľko rokov neskôr nadviazali rovnaké priateľské kontakty medzi sebou aj evanjelické a. v. cirkevné zbory obidvoch miest.

Na cestu autobusom k svojim nemeckým partnerom odišli od skalickej evanjelickej fary už o 6.00 hod. ráno, pretože mali pred sebou dlhú cestu. V podvečer boli na mieste – vo Freyburgu, kde ich už očakávali miestni cirkevníci. Po prehliadke Neuenburgu, zvítaní sa na fare a po občerstvení si domáci rozobrali svojich partnerov na ubytovanie. V úzkom kruhu sa každý snažil dorozumieť, ako sa dalo. Najmä študujúca mládež dokázala, že sa vie v nemeckom jazyku dobre dohovoriť. Keď sa začalo stmievať, spoločne sa vydali na prechádzku do Zscheiplitzu (asi 1 km od Freyburgu) na opekačku. Hoci už bol pokročilý čas a únava z dlhej cesty sa ohlasovala, nikto sa nenudil a nikto ani neponáhľal sa ubytovať. Domáci hostitelia boli štedrí, veľmi pohostinní. Všetkých prekvapila návšteva primátora Freyburgu, ktorý sa potešil z príjemného spoločenstva so skalickými priateľmi.

V sobotu hostitelia pripravili bohatý program. V rámci prehliadky mesta navštívili moderne vybavené planetárium s mnohými vykopávkami v Nebre a hrad Burg Querfurt (1100 – ročný, zachovalý) s množstvom historických pamiatok a fotografií. V nedeľu sa v miestnom ev. a. v. kostole zúčastnili na službách Božích, ktoré boli spojené s Večerou Pánovou. Po obede navštívili Schomburgov park i miesto v parku, kde pred dvoma rokmi spoločne zasadili malý stromček lipu – Baum der Freundschaft – Strom priateľstva. Potešili sa, keď uvideli, že lipa za tie dva roky narástla, zväčšila sa. Darí sa jej, ako sa darí i spoločnému priateľstvu Skaličanov s priateľmi z Freyburgu.

Po obede sa rozlúčili a vydali sa na cestu domov – do Skalice s novými dojmami a zážitkami. Rok uplynie a skalickí evanjelici privítajú svojich nemeckých priateľov zasa v Skalici.