Poznávací výlet po gotickej ceste

Evanjelické cirkevné zbory v Rimavskom Brezove a Rimavskej Bani 17. septembra 2016 zorganizovali v spolupráci s obcami Rimavské Zalužany, Rimavské Brezovo, Rimavská Baňa a Lehota nad Rimavicou poznávací výlet po gotickej ceste – rimavský okruh.
Takmer 30 ľudí navštívilo gotické kostoly v Rimavskej Bani, Rimavskom Brezove, Kyjaticiach, Kraskove a v Malých Teriakovciach. Prehliadku chrámov s odborným výkladom zabezpečili evanjelická farárka ThDr. Janka Miháliková, reštaurátor Mgr. art. Miroslav Janšto a Mgr. Ondrej Majling, evanjelický farár v Hrachove. O prepravu účastníkov ako aj o záverečné pohostenie sa postarala Obec Rimavské Zalužany. Všetkým organizátorom patrí veľká vďaka.

„Cieľom tohto výletu bolo priblížiť históriu gotických kostolov a spoznať, aké veľké bohatstvo – v podobe zhmotneného dedičstva – sa nachádza v Rimavskej doline. Taktiež prehĺbiť záujem o ochranu týchto objektov, pretože sú dokladom historických koreňov nášho národa a podávajú autentické informácie o duchovnom živote našich predkov. Z časového hľadiska tieto kostolíky spravujeme iba na prechodný čas. Od našich predkov sme dostali pomyselnú štafetu. Teraz je na nás, čo a v akej podobe odovzdáme ďalej našim potomkom,“ uviedla Janka Miháliková.