Poznávací výlet Krupinčanov

Požehnanú a na program bohatú nedeľu prežili členovia CZ ECAV Krupina, ktorí sa 3. nedeľu po Svätej Trojici zúčastnili na poznávacom zájazde na trase Horná Lehota - Mýto pod Ďumbierom - Nemecká - Hronsek - Sliač.
Najprv sa zoznámili s osobnosťou Sama Chalupku v Hornej Lehote, kde sa predtým zúčastnili na službách Božích, ktoré liturgoval brat farár Štefan Škorupa. O rodine, živote i význame romantického básnika, evanjelického kňaza, spoluzakladateľa Matice slovenskej a spolutvorcu Memoranda národa slovenského sa účastníci zájazdu dozvedeli v Pamätnom dome Sama Chalupku , odkiaľ ich kroky smerovali na cintorín k miestu posledného odpočinku rodiny Chalupkovej. Tam sa započúvali do prednesu básne Mor ho v podaní sestry D. Zubčákovej, zaspievali pieseň č. 534 z ES a položili na hrob kvety. Krupinskí cirkevníci ďakujú členom hornolehotského cirkevného zboru za srdečné prijatie i za duchovné a telesné občerstvenie, ktorého sa im dostalo na pôde CZ.

Nedeľné popoludnie Krupinčanov pokračovalo v Mýte pod Ďumbierom, kde sa zoznámili s históriou a životom domáceho CZ, prezreli si kostol a navštívili faru.

Hlboký dojem zanechal v účastníkoch Pamätník obetiam 2. svetovej vojny v Nemeckej. Po prehliadke múzea položili k pamätníku kyticu kvetov, a tak si uctili pamiatku obetí vojny.
Ďalšou zastávkou bol drevený artikulárny evanjelický kostol v Hronseku, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Históriou kostola sprevádzala sestra farárka Anna Jakušová. Bodkou za výletom bol evanjelický kostol v Sliači so svojou modernou architektúrou.

Za tento výlet ďakujeme predovšetkým Pánu Bohu, ale aj Spolku E. M. Šoltésovej, ktorý pracuje v krupinskom CZ a ktorý výlet zorganizoval.