Požehnané stretnutie POS v Beckove

V predvečer Kvetnej nedele, v sobotu 23. 3. 2013, sme otvorili dvere nášho chrámu Božieho v Beckove bratom a sestrám dozorcom, dozorkyniam, presbyterom, presbyterkám a spolupracovníkom v CZ POS pri III. stretnutí na seminári pre presbyterov a spolupracovníkov v cirkevných zboroch.
Stretnutie viedlo predsedníctvo domáceho cirkevného zboru. Po úvodnom privítaní zborovou farárkou sa prítomným prihovorila a slovo Božie zvestovala sestra farárka Jarmila Petrulová z Trenčianskych Stankoviec. Dozorca cirkevného zboru Peter Kočický prítomných rozdelil do štyroch skupiniek, ktoré riešili pálčivé problémy, starosti aj radosti v cirkevných zboroch a hľadali na ne riešenia.

Na seminár bol pozvaný dôstojný brat emeritný biskup Mgr. Ján Midriak, ktorý si pre nás pripravil prednášku na tému Čo sa očakáva po duchovnej a organizačnej stránke od presbytera evanjelického a. v. cirkevného zboru?, no zo zdravotných dôvodov sa ospravedlnil. Svoju prednášku nám však poslal a mohli sme si ju vypočuť prostredníctvom našej sestry seniorky ThDr. Evy Juríkovej.

Prednáška mala dve časti: a) cirkevno-štrukturálna a b) duchovná stránka. V prvej časti sa brat biskup zameral na niektoré články zo synod v našej ev. a. v. cirkvi od r. 1921 do r. 1993. V prednáške napr. odporúča, aby zborový štatút v cirkevnom zbore nebol iba jediným exemplárom na farskom úrade. V druhej časti prednášky kladie dôraz na duchovnú stránku, vnútorný profil, charakter presbyterstva a jeho členov. Poukazuje na „iné vlastnosti presbytera, ako má byť pokojný, zhovievavý, verný a krotký, zdržanlivý, netvrdohlavý, varujúci sa neústupčivosti, agilný a ku každému milý“. Dôležité je, aby presbyterovi „nechýbala známosť učenia a vyznávania viery Evanjelickej a. v. cirkvi“. Brat biskup si kladie otázku, že by bolo dobré premyslieť, ako to urobíme, aby každý presbyter mal v rukách znenie Augsburského vyznania. Na záver prednášky brat biskup poprial všetkým presbyterom a spolupracovníkom, „aby splnili očakávanie svojich cirkevných zborov i podľa obsahu prednášky a aby boli skutočnými predstaviteľmi evanjelickej cirkvi a. v. ako cirkvi Ježiša Krista“.

Po prednáške a diskusii sa prítomným prihovoril brat Ing. Svetozár Naďovič, seniorálny dozorca POS. Na záver sa pomodlila sestra farárka Iveta Kosečková a po zaspievaní piesne Milosť Pána nášho sme sa rozišli posilnení a povzbudení do ďalšej služby a práce v našich cirkevných zboroch. Telesné dary sme prijali na fare, kde nás beckovsko-kálnickí cirkevníci pohostili kapustnicou a chutnými domácimi koláčmi. Povzbudzujúce bolo, že na seminári sa zúčastnilo približne 90 hostí spolu s domácimi viery. Veríme, že tieto stretnutia presbyterov a spolupracovníkov budú aj naďalej pokračovať.