Piešťanci na 34. kirchentagu v Hamburgu

V dňoch 1. - 5. mája 20123 sa konali v Hamburgu 34. nemecké evanjelické dni - Kirchentag. Zúčastnila sa na nich aj skupinka 13 členov piešťanského cirkevného zboru pod vedením zborového farára B. Dolinského a zborového dozorcu P. Masaryka.
Zloženie účastníkov zájazdu bolo veľmi pestré – od 15 do 78 rokov, ale v rámci nesmierne bohatého programu 34. DEK si mohol nájsť každý, čo ho zaujímalo. Fascinujúca bola obrovská masa ľudí, ktorá sa zúčastňovala na jednotlivých podujatiach. Mnohí sa preto do preplnených sál a kostolov ani nedostali. V mysliach Piešťancov najviac rezonovali ekumenické medzinárodné bohoslužby v Kostole sv. Petra, večer svetiel s ekumenickou komunitou z Taize a vystúpenie kancelárky Angely Merkelovej na jednom z mnohých diskusných fór. Mladí boli zase fascinovaní množstvom koncertov rôzneho žánru, ale aj návštevou repliky Noemovej archy kotviacej v prístave, na palube ktorej si mohli osviežiť biblické histórie stvárnené formou dobových sôch. Piešťanci prijali pozvanie i od zástupcov Českobratskej cirkvi evanjelickej na Český večer, ktorému predchádzala Večera Pánova.

Z Hamburgu sme odchádzali plní dojmov a naplnení posolstvom lásky a spolupatričnosti. Prehĺbila sa i naša viera, že Pán Boh sa o nás tak stará, že nemáme nedostatku (2M 16, 18), ako znela aj ústredná myšlienka Kirchentagu. Zároveň sa takto posilnili aj naše zborové vzťahy.