Návšteva presbyterov CZ Moravské Lieskové

Zborová poddozorkyňa a päť presbyterov vedených zborovým farárom Petrom Macom navštívili 4. 8. 2014 štyri cirkevné zbory ECAV Považského seniorátu: Trenčianske Stankovce, Slatina nad Bebravou, Nitrianska Streda a Trenčín.
Pred naším cirkevným zborom ležia náročné úlohy, ktoré v navštívených zboroch úspešne zvládajú. Chceli sme poznať, ako si počínajú naši bratia a sestry v súčasnej situácii, načerpať z ich skúseností a dozvedieť sa, ako to robia inde.

Ako prvý sme navštívili CZ v Trenčianskych Stankovciach. Aj napriek nežičlivosti počasia nás privítali predstavitelia CZ. Centrum nášho záujmu bol spôsob riešenia opravy ich chrámu Božieho, na ktorom zub času tiež zanechal stopu. Chrám bol práve po úspešnej rekonštrukcii. Obdivovali sme bravúrnosť technického zvládnutia problému spoločného všetkým starým budovám, chrámy nevynímajúc. Boli sme aj svedkami činnosti ich letného detského tábora. Odtiaľ sme odišli do CZ Slatina nad Bebravou. Aj tu sme si prezreli ich vynovený chrám, ale tiež SED ECAV na Slovensku „Prameň“ - denný stacionár pre seniorov, ktorý pracuje v rámci ich CZ. Potom sme sa presunuli do Krnče, fílie CZ Nitrianska Streda. Úprimne sme im závideli nielen krásny stánok Boží, ale najmä aktivitu ich členov cirkvi. Nakoniec sme navštívili chrám Boží v Drietome (fíliu CZ Trenčín) a ich zborový dom.

Návšteva vyššie spomenutých CZ nás duchovne obohatila, posilnila v ďalšej práci. Ukázala spôsoby, ako postupujú pri riešení takmer rovnakých úloh v navštívených zboroch. Uvedomili sme si pritom, že viacero ľudí zmôže viac, než iba zopár. Srdečne ďakujeme zborovej farárke Mgr. Jarmile Petrulovej v Trenč. Stankovciach, námestnej farárke Mgr. Martine Tlkancovej v Slatine nad Bebravou, námestnej farárke na kaplánskom mieste v Krnči (fília CZ Nitr. Streda) Mgr. Renáte Bobákovej a zborovému kaplánovi Mgr. Dušanovi Vaňkovi (CZ Trenčín) za bratsko-sesterské privítanie, za ich ochotu, drahocenný čas, ktorý nám venovali, a odovzdané skúsenosti. Návštevou sme načerpali inšpiráciu pre spoločenstvo nášho cirkevného zboru. Srdečne ďakujeme za chutný obed v Slatine nad Bebravou, aj bohaté pohostenie v Krnči. V neposlednom rade ďakujeme aj nášmu duchovnému pastierovi zborovému farárovi Petrovi Macovi, ktorý návštevu organizačne zabezpečil.

Foto: Peter Maca