Návšteva z Nemecka v Novej Dubnici

V piatok 30. mája 2014 sme v Evanjelickom kostole v Novej Dubnici privítali 36-člennú skupinu z evanjelického cirkevného zboru zo Steinfurtu, Westfálsko, SRN, vedenú farárom W. Mahlerom a jeho manželkou.
Ich poznávací zájazd na Slovensko mal za cieľ spoznať pomery v našej cirkvi. Po Bratislave a Modre sa zastavili i v Novej Dubnici, aby si nielen prezreli nový kostol a zborové centrum, ale aj získali informácie priamo od domácich viery a kaplána Ľuboša Vontorčíka i Ondreja a Zuzany Peťkovských, ako funguje cirkevný zbor v diasporálnej situácii, kde hŕstka evanjelikov dokázala vybudovať nový kostol, a zároveň vytvoriť i živé spoločenstvo.
Vzájomné empatie medzi hosťami a domácimi sa utužili aj počas následného posedenia pri čaji a káve, ako i krátkej prechádzke ulicami mesta. Podľa ich vyjadrenia, neočakávaná bezprostrednosť a pohostinnosť ich nesmierne povzbudila na ďalšej ceste Slovenskom, keď mali pred sebou ešte návštevu hronseckého artikulárneho kostola a víkendový pobyt vo Vysokých Tatrách. Pre väčšinu z nich to bolo vôbec prvé stretnutie s Evanjelickou cirkvou a. v. na Slovensku, o ktorej mali len všeobecné informácie ako o cirkvi, ktorá vo svojej histórii obstála v protireformačnom prenasledovaní a totalitnom útlaku. Veríme, že touto návštevou získané skúsenosti im pomôžu vytvoriť si obraz o našej cirkvi v súčasnosti s určitým potenciálom čeliť i neľahkým výzvam dnešnej doby.