Budovanie ekumenického spoločenstva kresťanov v Pozdišovciach

V Evanjelickom a. v. chráme Božom v Pozdišovciach sa 26. decembra 2015 konal Ekumenický benefičný koncert Vianoce 2015, na ktorom sa zúčastnili evanjelickí, gréckokatolícki aj pravoslávni veriaci.
V zaplnenom chráme vystúpili s koledami, duchovnými piesňami a duchovným slovom Zemplínski heligónkari, FS Pozdišovské Harčarky, mládež z gréckokatolíckej cirkvi, mládež z evanjelickej cirkvi; prihovorili sa kňaz gréckokatolíckej cirkvi Marek Paľo a zborová kaplánka Denisa Vargová. Výťažok z koncertu bol poslaný Sibylke Prídavkovej, dvojročnému dievčatku, ktoré bojuje so svalovou atrofiou. Na budúci rok bude takýto koncert v gréckokatolíckom chráme.

V obci Pozdišovce panuje čarovná atmosféra Vianoc aj počas všedných dní bežného roka. Neveríte? Uprostred dediny je spoločné parkovisko pre auta a okolo neho v parku v tieni štyristoročných líp a gaštanov stoja tri kostoly : evanjelický , gréckokatolícky a pravoslávny. V nedeľu, keď končia služby Božie v týchto chrámoch naraz, pri východe z kostolov vyzváňa súčasne sedem zvonov. Tú atmosféru, akú vytvára ich malebný hlas, len tak hocikde nezažijete. Umocňuje ju čaro historických budov kaštieľa, evanjelickej starej školy, knižnice, obecného úradu a amfiteátra, ktoré spolu s materskou školou, evanjelickou farou a kultúrnym domom tvoria kultúrne aj historické centrum tejto tradičnej hrnčiarskej obce.

Zhodou okolnosti vo všetkých troch farnostiach došlo k výmene farárov. Po takmer dvojročnej prestávke uvoľneného miesta nastúpila v letných mesiacoch aj do služby evanjelickej cirkvi a. v. v Cirkevnom zbore v Pozdišovciach sestra kaplánka Mgr. Denisa Vargová, ktorá doplnila trojicu novej mladej generácie Božích služobníkov v tejto rázovitej zemplínskej obci. O tom, že to chytili za správny koniec, svedčí aj tento dobre zorganizovaný ekumenický koncert.