Skončilo sa Predvalné zhromaždenie SLZ pre Európu

V dňoch 13. - 17. marca 2010 asi 70 delegátov z členských cirkví Svetového luteránskeho zväzu (SLZ) v Európe rokovalo v Bratislave o témach na 11. valné zhromaždenie SLZ, ktoré sa uskutoční v júli 2010 v Stuttgarte, a o kandidátke do Rady SLZ za európsky región. Spoluorganizátorom tohto významného podujatia bola ECAV na Slovensku.
Na tlačovej konferencii pri príležitosti záveru Predvalného zhromaždenia SLZ viceprezident SLZ pre Európu Peter Stoll povedal: „Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu, intenzívne sme sa venovali ústrednej téme stuttgartského valného zhromaždenia SLZ Chlieb náš každodenný daj nám dnes." Vyzdvihol, že medzi hlavné témy na bratislavskom rokovaní patrili otázky ľudskej dôstojnosti, rovnosti pohlaví, záujmu o životné prostredie, o situáciu ľudí v rôznych regiónoch či o jednotlivé cirkvi a takisto téma diakonickej služby, ako aj problém migrácie či obchodovania s ľuďmi. Poukázal na snahu zapojiť cirkvi do aktivít smerujúcich k zlepšovaniu životného prostredia vo svete.

Generálny tajomník SLZ Dr. Ishmael Noko ocenil spoluprácu s ECAV na Slovensku a jej predstaviteľmi, účasť na službách Božích, kde kázal generálny biskup ECAV Miloš Klátik, i možnosť stretnúť sa s predstaviteľmi mesta Bratislavy. Za veľmi významné považuje aj dnešné prijatie predstaviteľov SLZ u prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Reagujúc na otázky novinárov ohľadom ochoty pomôcť ľuďom v krajinách postihnutých katastrofami, Noko zdôraznil okamžitú pomoc členov SLZ obyvateľom Haiti, ako aj ľuďom v Chile postihnutým zemetrasením.

Nemecká biskupka Maria Jepsen z Hamburgu považuje za veľmi dobré, že vysvätené ženy sú silnou súčasťou ECAV na Slovensku a plnia v cirkvi veľmi dôležitú úlohu. Aj predstretnutie žien pred začatím rokovania v Bratislave potvrdilo vyváženú prácu žien a mužov v tejto cirkvi. Ocenila správne názory generálneho biskupa ECAV Miloša Klátika na pôsobenie žien v cirkvi.

Svetový luteránsky zväz so sídlom v Ženeve združuje 140 národných evanjelicko-luteránskych cirkví v 79 krajinách, čo je vyše 70 miliónov veriacich. Zastrešuje cirkvi, ktoré nadväzujú na učenie reformátora Martina Luthera. Spravidla každých šesť rokov sa koná valné zhromaždenie SLZ; posledné bolo v roku 2003 vo Winnipegu.

Zdroj: TASR
Foto: Edita Škodová