XX. ročník osláv Slovákov v Sámsonháze

XX. ročník osláv Slovákov v Sámsonháze

Na XX. ročníku slávností na pripomienku príchodu Slovákov do obce Sámsonháza (Šamšoň) 6. augusta 2014 viacerí členovia CZ ECAV Klenovec vystúpili v rámci folklórnych súborov Vepor a Rimavan. Zaujímavé je, že tamojšom chráme majú oltárny obraz s rovnakým motívom ako v Klenovci.
Osídlenie obce Sámsonháza (Maďarsko) prebiehalo vo viacerých vlnách od druhej polovice XVII. do prvej polovice XVIII. storočia. Niektorí pokračovali ďalej na Dolnú zem, iní tu ostali natrvalo. Prišli z rôznych častí stredného Slovenska, najmä z obce Ábelová (okres Lučenec) vedených evanjelickým farárom Jánom Haánom. Tu sa v roku 1818 narodil Ľudovít Haán, ktorý bol historikom a členom Maďarskej akadémie vied. Pôsobil aj ako evanjelický farár v Nadlaku a v Békešskej Čabe.

Tento rok si Slovenská národnostná samospráva už po dvadsiatykrát pripomenula príchod našich predkov do obce. Program sa tradične začal recepciou a slávnostnými príhovormi a pokračoval slávnostnou bohoslužbou v evanjelickom kostole, ktorú odslúžili Alžbeta Nobiková zo Sarvašu a Hilda Gulácsiová-Fabulyová z Budapešti ako putujúca evanjelická farárka Celoštátnej slovenskej samosprávy. V rámci bohoslužby si uctili predkov položením venca k pamätnej tabuli v kostole, pripomínajúcej príchod Slovákov do obce. Slávnostný veniec v šámšonházskom kroji položili Monika Kaposiová Bacsová, vedúca FS Zelená hora, a Róbert Kukely, podpredseda Slovenskej samosprávy.

Oslavy na prírodnom javisku otvoril evanjelický zbor pod vedením manželov Demenovcov. Po príhovore predsedu Slovenskej samosprávy Michala Demena a starostky obce Gyöngyi Bajnokovej-Képesovej pódium patrilo hosťom zo Slovenska - folklórnym súborom Vepor z Klenovca a Rimavan z Rimavskej Soboty. Žiaľ, dážď nedovolil, aby program pokračoval na javisku, a preto sa všetci presunuli do obecného domu. Prekrásny program FS Vepor a FS Rimavan ukončila ľudová pieseň Po nábreží koník beží, koník vraný. Odznela v podaní p. Stanky Zvarovej, ku ktorej sa pridali všetci vrátane publika. Za svoje vystúpenie zožali FS Vepor a Rimavan zaslúžený dlhotrvajúci potlesk Program potom pokračoval vystúpením FS Tancujúce päty z Dengelegu, ktorý pod vedením p. učiteľky Zuzany Mayerovej zatancoval slovenské a maďarské tance. Na záver vystúpili domáci: Hruštičke a Páví krúžok so speváčkami: Mónika Kaposiová-Bacsová a Gyöngyi Bajnoková-Képesová. Napriek zlému počasiu nálada bola veľmi dobrá. Po ukončení kultúrneho programu sa otvorila studňa vína - „fontána”, ktorú už aj naši milí hostia z Klenovca poznali z predošlých podujatí.

Podujatie podporila Celoštátna slovenská samospráva a Obecná samospráva v Šámšonháze. Účastníci si mohli pozrieť aj sprievodné programy: gastronomickú ukážku - réteše (štrúdle), pagáče, guláš, maková kukurica s medom, pampúšky, ručné práce z ľudových remesiel, ako aj výstava ručníkov a slovenského kuchynského múzea.

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby sme mohli aj dvadsiaty raz oslavovať osídlenie – príchod našich slovenských predkov do Šámšonházu. S veľkou láskou a úctou ďakujú Šámšonházania zvlášť krajanom zo Slovenska, ktorí nás svojou návštevou a vystúpením podporujú.

Gyöngyi Bajnoková Képesová, starostka obce Sámsonház (Maďarsko)

FS Vepor a FS Rimavan sa i touto cestou chcú poďakovať za srdečné privítanie a pohostenie v obci Šámšonháza. Vyjadrujeme veľký obdiv ľuďom, z ktorých mnohí na Slovensku ani nežili, ale dodnes si uctievajú a pripomínajú zvyky a tradície svojich slovenských predkov.

Galéria k článku