Veľkokrtíšania na návšteve v Nadlaku

Cirkevný zbor ECAV Veľký Krtíš prijal pozvanie Slovenského evanjelického luteránskeho cirkevného zboru v Nadlaku v Rumunsku, s ktorým udržiava priateľské vzťahy už trinásť rokov, a v dňoch 11. – 13. októbra 2013 ho navštívil.
Autobus plný evanjelikov rôznych vekových kategórií sa vydal na cestu za priateľmi, Slovákmi, evanjelikmi. Za poznávaním ich histórie a povzbudením ich slovenského a evanjelického povedomia. Jadro zájazdu tvorili členky ženského komorného speváckeho zboru Nádej, brat farár Ján Ruman s manželkou Martinou Rumanovou, niekoľko mladých kresťanov zo Spoločenstva evanjelickej mládeže a ďalší členovia veľkokrtíšskeho cirkevného zboru, ktorí prejavili záujem o návštevu Nadlaku. Každý účastník niesol so sebou osobný darček pre rodinu, ktorá sa stala ich dočasným domovom. Pre slovenskú školu sme niesli množstvo slovenských kníh, ktoré pre tamojšie deti a mládež obetovala Hontiansko-novohradská knižnica A. H. Škultétyho, a spoločný darček pre cirkevný zbor v Nadlaku ako spomienku na Veľký Krtíš a veľkokrtíšsky cirkevný zbor.

Po absolvovaní viacerých kultúrno-spoločenských stretnutí, návšteve školských zariadení, prehliadke mesta Temešvár naše kroky smerovali do nadlackého kostolíka, plného starých Tranosciov, písaných v staročeštine, švabachom, ktoré plnia ešte svoj účel hlavne na každodenných raňajších službách Božích. V sobotu liturgiou a krátkou kázňou poslúžila naša pani farárka Martina Rumanová. Nedeľňajšie služby Božie boli venované slávnosti Poďakovania za úrody zeme. Pri požehnanom počte nadlackých cirkevníkov služby Božie liturgovala sestra farárka Martina Rumanová a slávnostnú kázeň na text J 6, 1 − 13 mal brat farár Ján Ruman. Nadlackým veriacim sa prihovoril zborový dozorca veľkokrtíšskeho cirkevného zboru a poďakoval sa najprv Hospodinovi, že z Jeho vôle sa mohli stretnúť dva cirkevné zbory rovnakej reči, ale z rôznych krajín, aj za pozvanie, zážitky, hojnú pohostinnosť cirkevníkov a nadlackého cirkevného zboru. Poprial im do budúcnosti v ich činnosti veľa Božej milosti, lásky a Božieho požehnania. Sobotňajšie a nedeľňajšie služby Božie obohatili nábožnými piesňami členky nášho spevokolu Nádej. Nábožné a národné piesne zneli aj na nadlackom cintoríne a pri všetkých spoločných stretnutiach.

Vzácne a nám milé chvíle nášho stretnutia sú za nami, no zážitky z nich v našich srdciach zostanú – uchováme si ich. Do skorého videnia, Nadlačania, u nás vo Veľkom Krtíši!

Fotografie: Pavel Martinčok, Ana Lehocky