TÁBOR ECRH DETÍ A MLÁDEŽE V CHORVÁTSKU

Odbor mladých Evanjelickej cirkvi v Republike Chorvátsko (ECRH) aj v tomto roku pripravil letný tábor pri mori. Pre tohtoročný tábor vybral tému: Písmo pre teba, ktorej boli venované biblické hodiny, kvízy aj rôzne hry.
Keďže obsah Biblie môžeme vysvetliť aj v piatich farbách, všetko bolo podelené do zelenej, čiernej, červenej, bielej a žltej farby. Toto delenie sa ako červená niť ťahalo celým programom tábora od biblických hodín cez kvízy až po rôzne hry.

Denný program sa začínal rozcvičkou, modlitbou a raňajkami. Potom nasledovala ranná pobožnosť, ktorú viedli Milan, Milinka, Marija a Dalibor. Po pobožnosti sme sa delili na dve skupiny. Jedna skupina bola pre deti a druhá bola mládežnícka. Hlavná téma Písmo pre teba bola rozdelená do troch podskupín:
1. PISMO OD BOGA (Božja riječ) J 1, 1 – 12
2. MOJSIJA I ZAKON (SZ) 5M 5, 1 – 22; 2M 32, 15 - 16 3. EVANÐELIE ZA ONEZIMA (NZ) Fil 1 – 25

Prednášky pre deti viedla Boženka Sajáková a pre mládež Davorka Horvath. Každý deň sa deti učili zlatý veršík, z ktorých bol najhlavnejší: „Kým neprídem, buď usilovný v predčítavaní (Písma), napomínaní a vyučovaní. Nezanedbávaj dar, ktorý je v tebe a bol ti daný…“ (Tim 4, 13 – 14) K témam bol pripravený aj pracovný zošit, kde boli vypísané nielen biblické texty a otázky na premýšľanie, ale aj rôzne cvičenia späté s témou.

Čas po biblických hodinách sme prežívali na mori. Cez deň sme mali aj ručné práce v piatich skupinách: Neno – športovú, Marija – novinársku, Milan – kreatívnu, kde deti vytvárali obálky, do ktorých písali list o Bohu pre svojich rodičov, Milinka – kreatívnu, kde si deti vyrábali Bibliu z plsti v piatich farbách, a Boženka – kreatívnu, kde si deti vytvárali Bibliu na stenu s 10 Božími prikázaniami.

Po večeri sme mali spoločný program, ktorý obsahoval hry, kvízy, videoprezentáciu či scénku... Keď sa konal zoznamovací večer, navštívili nás dvaja „poštári“ (Milinka a Boženka), ktorí nám priniesli celú hromadu balíkov a listov. Každé dieťa si od nich v maličkej obálke vybralo osobitnú správu z Biblie - veršík, ale aj farbu skupinky, v ktorej zostalo pracovať počas celého tábora. Najväčšiu radosť mali deti z toho, že ich vedúci od poštárov dostali nielen päťfarebné oblečenie, ale v tóne každej farby im mohli pomaľovať aj tváre. Okrem toho každý účastník dostal Bibliu, brožúrku Písmo pre teba, spevníček i kapsičku vo farbe skupiny, kam patril.

Druhý večer sme súťažili v kvíze z oblasti Starej i Novej zmluvy, cirkevných dejín, o predchádzajúcom tábore či pár otázok o vedúcich, tiež sme si pozreli videoprezentáciu, ktorú pripravila Boženka, o tom, ako vznikala Biblia. Tretí večer sme navštívili mestá: skupina menších Selce, väčší zase Crikvenicu. Štvrtý večer sme súťažili v hrách: skladali sme knihy Biblie, chránili sme knihy Biblie, aby nám ich nikto neukradol, vytvárali sme reťaz z 10 Božích prikázaní a mali sme aj Koleso šťastia. Nevynechali sme ani vodné hry, kde sme videli nielen rýchlosť a dobrú taktiku našich detí, ale aj ich nápaditosť.

Posledný deň sme mali spoločné služby Božie. Každý vedúci dostal skupinu s deťmi, ktorí sa pripravovali na jeden diel. Davorka a deti – kázeň, Boženka a deti – texty a piesne, Marija a deti – veľká modlitba, Milinka a deti – prosba o odpustenie hriechov (konfiteor), Dalibor a deti – príprava bohoslužobného priestoru. Aj na týchto službách Božích bolo nádherne vidieť, aké sú deti tvárne a ako po pár dňoch zmenili svoje zmýšľanie, otvorili sa Božiemu slovu, Jeho láske, čo sa vyjadrovali nielen tým, čo dokázali napísať, ale i v piesňach, ktoré spievali s oduševnením, samozrejme, aj vďaka hudobníkom Nenovi Hadžijadić a Boženke. Po skončení bolo vyhodnotenie celotáborových hier – tzv. Knihy (sporta, šutnje, B. znanja, vrijednosti a kreativnosti), kde sa na prvom mieste umiestnili Ema Činčurak, Tea Koza a Sarah Pecková, a potom sme si navzájom odhalili svojich anjelov.

Poobede sme si ešte pozreli dve videoprezentácie: Film života a to, čo sme prežili na tábore ECRH 2015, ktoré pripravil Milan Dudok. Potom nasledovalo už len to najťažšie: pobaliť veci, naložiť ich do autobusu, rozlúčiť sa a odísť domov s nádejou, že snáď sa o rok stretneme zase. Nech nám Pán Boh dáva dostatok zdravia aj sily vytrvať v tom, čo sme sa naučili, ako sme spievali v jednej piesni:
Čítaj Bibliu ráno, čítaj ju aj na obed, čítaj ju každý večer a nikdy neprestaň!
Modli sa každé ráno, modli sa aj na obed, modli sa každý večer a nikdy neprestaň!
Oslavuj Krista ráno, osláv Ho aj na obed, osláv Ho každý večer a nikdy neprestaň!