Slovenskí evanjelici zo zahraničia rokujú vo Veľkom Krtíši

27. júna 2012 sa slávnostnými službami Božími v Ev. a. v. kostole vo Veľkom Krtíši začala III. konferencia slovenských evanjelikov žijúcich v zahraničí, ktorí sa po I. konferencii v Prahe a II. konferencii v Nadlaku tentotaz zišli v Novohrade, odkiaľ sa v minulosti vysťahovalo na Dolnú zem najviac Slovákov.
Na službách Božích sa zúčastnil minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a primátor mesta Veľký Krtíš Dalibor Surkoš, ako aj domáci veriaci. Početné chrámové zhromaždenie a najmä rodákov zo zahraničia pozdravili domáci zborový farár Jám Ruman a zborový dozorca Pavel Martinčok. Kázňou slova Božieho na text Ž 11, 8 – 10 poslúžil brat dištriktuálny biskup Východného dištriktu ECAV na Slovensku Slavomír Sabol. Liturgovali evanjelickí farári Dušan Cina, riaditeľ Biskupského úradu VD ECAV, a Peter Mihoč, tajomník biskupa VD. Kapela KVD z Východného dištriktu pod vedením Marka Tipula zabezpečila hudobný sprievod piesní a liturgie. Obetavým spoluorganizátorom z cirkevného zboru vo Veľkom Krtíši aj Mestu Veľký Krtíš za prípravný výbor konferencie poďakovali Janka Haluková, superintendent Marián Čop a reverend Dušan Tóth.

Otváracím službám Božím predchádzala prehliadka starej fary pri evanjelickom kostole, v ktorej sa narodil evanjelický farár a literát August Horislav Škultéty. Dnes sa tu nachádza expozícia o histórii cirkevného zboru a výstavka ľudových tradícií Novohradu.

Po službách Božích sa hostia presunuli do penziónu Kaštieľ, kde sa konala recepcia Predsedníctva a Zboru biskupov pre pozvaných hostí. Prítomných pozdravil generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, minister školstva Dušan Čaplovič a primátor Veľkého Krtíša Dalibor Surkoš. Na záver sa pomodlil evanjelický farár Ján Ďurov, ktorý vo Veľkom Krtíši pôsobil tridsať rokov.

Dnes konferencia pokračuje rokovaním v zasadačke v priestoroch Slobodárne. Večer sa po otvorení výstavy slovenských umelkýň žijúcich v zahraničí v Dome kultúry vo Veľkom Krtíši je pripravený spoločenský program, v ktorom sa predstavia domáce súbory, ale aj zahraniční hostia.