Požehnaný čas medzi Slovákmi v Kanade

Požehnaný čas medzi Slovákmi v Kanade

Na základe niekoľkonásobného pozvania od viacerých priateľov som na prelome mája a júna t. r. strávil spolu s mojimi dlhoročnými spolupracovníkmi nádherné chvíle v Kanade medzi Slovákmi – emigrantmi či ich potomkami.
Počas nášho pobytu sme žili v meste Brampton asi pol hodiny cesty autom od Toronta v rodine Malinčíkových, obetavých činovníkov v slovenskom zbore a Kostole sv. Pavla v Toronte. V Toronte sme sa okrem iných stretli aj s naším dlhoročným priateľom rev. Dušanom Tóthom a jeho vzácnou manželkou Valikou. Aj v ich domácnosti sme sa cítili naozaj vynikajúco. Rev. Dušan Tóth je slovenským farárom v Kostole sv. Lukáša v severovýchodnej časti Toronta, kde sa konajú slovenské služby Božie s kompletnou liturgiou ako u nás. Dostalo sa mi cti ich na sviatok Svätej Trojice spolu s bratom rev. Dušanom Tóthom vykonať. Anglické služby Božie sú bez spievanej liturgie, ako ju poznáme u nás. V Kostole sv. Lukáša sa okrem anglických a slovenských bohoslužieb konajú aj bohoslužby v rôznych iných jazykoch, napríklad kórejskom či iránskom.

Nedeľných služieb Božích sme sa zúčastnili a aktívne poslúžili zvesťou Božieho slova, spevom i príhovorom – svedectvom aj v meste Aurora asi hodinu cesty autom na sever od Toronta. Farárom v tomto, dnes už iba anglickom luteránskom cirkevnom zbore, je mnohým dobre známy Dušan Tillinger, predtým farár v Prahe a Topoľčanoch. Aj v Aurore sa nám dostalo veľmi milého privítania od všetkých členov cirkevného zboru, ktorí sa zúčastnili nedeľných bohoslužieb. Popoludnie sme strávili v rodine Tillingerovcov pri spoločnej grilovačke a vzájomných rozhovoroch.

Jeden deň sme navštívili univerzitné mesto London, ako aj rodiny slovenských presídlencov v meste Sarnia takmer 300 km juhozápadne od Toronta. Je to hraničné mesto - stačí prejsť už len cez most a ste v USA. Prvé rodiny Húževkovcov z púchovskej doliny sem prišli už v roku 1906. Postavili si skromný kostol, neskôr druhý, a keď už ani ten nepostačoval svojou kapacitou, postavili tretí s priestrannými zborovými priestormi, ktoré využívajú na misijnú prácu so všetkými vekovými kategóriami. V zbore pôsobí svedomitý, veľmi milý a priateľský farár rev. Roger Ellis. Služby Božie majú v nedeľu dopoludnia dvakrát a slúžia len v angličtine napriek tomu, že mnohí hovoria po slovensky či po česky. Cestou späť sme sa zastavili v meste Kitchiner (predtým Berlín) - mesto založené nemeckými emigrantmi, kde sa nachádza okrem niekoľkých ev.anjelických kostolov aj cirkevný obchod Augsburg Fortress.

Náš pobyt nám naši priatelia spestrili množstvom výletov po Kanade. Zo všetkých spomeniem Niagara falls, teda Niagarské vodopády, alebo 30 000 ostrovov - takmer trojhodinovú plavbu loďou po jazere Huron. Bol to naozaj nádherný zážitok. Aj napriek tomu, že som nikdy netúžil po ceste za oceán, som veľmi vďačný všetkým, ktorí našu cestu zorganizovali a po každej stránke pripravili. Stretli sme mnohých vzácnych ľudí a nadviazali množstvo nových kontaktov, hlavne z radov Slovákov žijúcich v Kanade. Všade sme boli svedkami slovenskej štedrosti a pohostinnosti, ale hlavne túžby po duchovných veciach. Vzácny im bol spev zo slovenského evanjelického spevníka v sprievode klavíra. Tak sme každé ráno začínali a neskoro v noci končili. Nech Pán Boh sám oplatí svojím požehnaním všetkým, s ktorými sme mali možnosť prežiť požehnané chvíle tam za oceánom.