Ozajstné svätodušné sviatky v Budapešti

K 200. výročiu posvätenia Ev. kostola na Deákovom námestí v Budapešti sa počas svätodušných sviatkov 12. 6. 2011 konali oslavy tohto významného výročia. Zúčastnil sa na nich aj brat biskup ZD ECAV na Slovensku Milan Krivda.
Slávnostné jubilejné programy sa začali v sobotu otvorením výstavy „Prvé kamene“ v Krajinskom múzeu. Táto výstava dokumentuje, že na Deákovom námestí pôvodne pred 200 rokov fungoval trojjazyčný cirkevný zbor: nemecký, slovenský a maďarský. O tom hovorí aj pamätná tabuľa, ktorá bola na kostole odhalená na prvý svätodušný sviatok.

Na 1. svätodušný sviatok sa na službách Božích na Deákovom námestí sa zúčastnil aj brat biskup Milan Krivda a brat cirkevný hlavný radca Karl Schiefermair z Rakúska. Obaja sa podieľali na liturgii a na valnom zhromaždení mali slávnostné príhovory. Na službách Božích kázal vedúci biskup Péter Gáncs. Vo svojej kázni poukázal na to, že Turíce sú sviatkami lásky, vzájomného porozumenia a hojenia komunikácie. Súčasťou služieb Božích bola aj spoveď a Večera Pánova, ktoré sú ozajstnými znakmi pokánia, zmierenia a nového začiatku.
Na službách Božích spoluúčinkoval spevokol Ozvena, ktorý zaspieval Príjdiž... a staroslovanský Otče náš, a spevokol Lutherania, ktorý spieval Príď, Svätý Duchu od J. S. Bacha.

Na valnom zhromaždení brat Karl Schiefermair pozdravil jubilejný cirkevný zbor a blahoželal mu. Potom Jozef Pálinkás, predseda MÁV, ocenil činnosť brata biskupa Józsefa Székácsa a vedca Győriho, ktorým boli v kostole odhalené pamätné tabule. Tretiu pamätnú tabuľu dostal Ján Kollár.
> Brat biskup Milan Krivda vo svojom príhovore zdôraznil všestrannú a bohatú činnosť Jána Kollára za skoro 30 rokov jeho pôsobenia v tomto cirkevnom zbore. Podčiarkol aj to, že Kollár miloval svoj cirkevný zbor a svoje povolanie. Síce nemal ľahké postavenie, no nevzdával sa, zhromažďoval svoje ovečky, povzbudzoval ich, vyučoval. Brat biskup zdôraznil aj to, že Kollár tu konfirmoval Alexandra Petroviča (neskoršie Petőfi Sándor).

15 rokov bojovali naši slovenskí bratia a sestry za to, aby Ján Kollár, ktorý slúžil skoro 30 rokov v kostole na Deákovom námestí a je významnou postavou slovenského národa, mohol tu mať pamätnú tabuľu. Náš Hospodin mal počas tých 15 rokov veľa sprostredkovateľov: pán veľvyslanec SR, pán predseda CSS, pani predsedníčka SSBP a bratia farári slúžiaci na Deákovom námestí. No je to predovšetkým divný Boží skutok, je to Božia zásluha − On, náš Hospodin, pracoval v ľudských srdciach, aby sa táto pamätná tabuľa mohla odhaliť. Pri pamätnej tabuli Jánovi Kollárovi mal slávnostný príhovor pán veľvyslanec SR Peter Weiss.

Jubilejné slávnosti pokračovali v našom Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore a. v. na Lutherovom dvore. Na medzinárodnej konferencii sme privítali bratov biskupov Milana Krivdu a Pétera Gáncsa, brata farára Jaroslava Kratka z Prahy, pána veľvyslanca SR Petra Weissa, pána predsedu CSS Jána Fuzika, Ivetu Petrovú, pani farárku z Mošoviec, pani Gregerová z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, pána starostu z Mošoviec, pani Janu Halukovú zo Slovenského ev. a. v. cirkevného zboru v Prahe a zo Spolku Jána Kollára z Prahy a pána Miloša Kovačku z Martina. Naši prednášatelia boli Dr. Mária Žiláková, Ladislav Matúš, Dr. Jozef Beňovský a Miloš Kovačka. Našou moderátorkou bola Dr. Anna Divičanová. Po skončení konferencie si naši hostia mohli pozrieť skromnú výstavu o histórii nášho cirkevného zboru.

Na 2. svätodušný sviatok sme spolu s bratom biskupom Milanom Krivdom poslúžili na Budíne na pozvanie brata farára Dr. Arpáda Blázyho. Brat biskup kázal o ovocí Ducha Svätého podľa Gal 5, 22. Hovoril o tom, že keď nás naplní Svätý Duch, vtedy môžeme prinášať ovocie lásky, radosti, pokoja a dobrotivosti. Dobre bolo opäť si kľaknúť k stolu Pánovmu v bratskom a sesterskom spoločenstve.

Naše oslavy sa skončili pri bielom stole, kde sme sa mohli ako bratia a sestry úprimne porozprávať.