Misijné služby Božie v Kulpíne

V 14. nedeľu po Svätej Trojici s témou Vďačnosť je ovocím ducha v Ev. a. v. kostole v Kulpíne (Srbsko) sa vďačilo viacnásobne. Zbor usporiadal misijné služby Božie pre Báčsky seniorát, a zároveň bola vykonaná posviacka obnovenej farskej budovy.
Ďakovalo sa aj za reštitúciu, ktorou sa cirkevným zborom vrátila pôda odňatá po 2. svetovej vojne, aj obetavým jednotlivcom, ktorí sa roky osobitne činia v cirkevnom zbore. Kulpínsky cirkevný zbor naposledy organizoval misijný deň pred vyše 15 rokmi. „Bolo to potrené urobiť v Kulpíne aj preto, že sme finišovali s mnohými začatými prácami. Ešte skôr sme si zakreslili, do septembra dokončiť rekonštrukciu cirkevných objektov, aby zároveň v tento deň mohla byť posvätená aj fara,“ hovorí zborový farár Jaroslav Javorník . Posviacku vykoval dôstojný pán biskup Samuel Vrbovský, biskup SEAVC v Srbsku. Boh je láska - ten text v jeho predĺženej forme sa nachádza nad oltárom v kulpínskom evanjelickom kostole, preto si ho zvolili aj pre túto významnú udalosť. Ozrejmuje zborový farár J. Javorník a dodáva, že kostol bol v misijný deň pritesný pre 350 osôb, koľko sa ich zišlo na predpoludňajších bohoslužbách v kulpínskom stánku Božom. „Mali sme 250 hostí z iných cirkevných zborov, a keď sa k tomu pridá aj najmenej sto domácich viery, tak kostol bol skutočne vyplnený do posledného miesta a služby Božie krásne dopadli.“

Keďže je bezslávnostná polovica cirkevného roka, bohoslužby boli bežné, predsa však nasmerované nie celkom bežne, ale misijne a texty a kázeň boli ladené k tejto udalosti. Sladjan Daniel Srdić, ev. farár z Jánošíka z Banátskeho seniorátu, si pripravil priliehavú, oslovujúcu kázeň. Bolo to svojrázne osvieženie a určité nóvum, keďže doterajším zvykom bývalo, že kazateľom na seniorálnom misijnom dni býva kňaz zo seniorátu, v ktorom sA misijný deň koná. Po kázni sa prihovoril biskup SEAVC v Srbsku Samuel Vrbovský a senior Báčskeho seniorátu Vladimír Valent. Farári a farárky z Báčskeho seniorátu tiež participovali pri liturgii. V pokračovaní služieb Božích nasledovalo ďakovanie osobám, ktoré sa pričinili v reštitúcii cirkevného majetku. V kulpínskom zbore si túto vďačnosť zaslúžili bývalá revízorka Zuzana Súšerská a dozorca Ján Petráš, vďaka ktorým si kulpínsky zbor prinavrátil 77 kat. jutár pôdy. Ďakovné listy im odovzdal zborový farár J. Javorník. Poďakoval sa aj všetkým ostatným ľuďom v Báčskom senioráte, ktorí sa akokoľvek pričinili pri vracaní skonfiškovaných pozemkov a vďaka ktorým sa všetkým slovenským evanjelickým zborom v Báčke vyvlastnená pôda vrátila alebo je v procese navrátenia.

Okrem spevokolu kulpínskeho cirkevného zboru na misijných službách vystúpil aj obecný cirkevný spevokol, ktorý nedávno založila Anna Medveďová a ktorý je utvorený zo spevákov z Báčskeho Petrovca, Hložian a Kulpína. Obom zborom dirigovala kulpínska kantorka Miluška Petrášová.

Po záverečnej liturgii sa pokračovalo pred farou, ako je to agendálne určené pre posviacku fary. Biskup Samuel Vrbovský pri tejto príležitosti zdôraznil, že zásluha za rekonštrukciu farskej budovy, jej zateplenie, výmenu okien a dverí, omietku, vynovený interiér..., patrí všetkým Kulpínčanom, ktorí vyfinancovali 50 percent všetkých prác. Na renovovaní sa s 20 percentami podieľali aj sponzori a 30 percent uhradil Biskupský úrad SEAVC v Srbsku. V tejto súvislosti treba zdôrazniť aj veľkú zásluhu zborového farára Mgr. Jaroslava Javorníka, PhD., ktorý múdrym hospodárením za tri roky pôsobenia v tomto zbore finančne stabilizoval zbor a z podlomeného spoločenstva postupne vytvára súdržné spoločenstvo.

Na službách Božích sa zúčastnili kňazi Báčskeho seniorátu, ako aj hostia z Banátu a predstavitelia spoločenského a politického života.

Foto: Anna Bičiarová