50. výročie Oltárneho krúžku žien v Erdevíku

V sobotu 16. mája 2015 sa v cirkevnom zbore v Erdevíku (Vojvodina, Srbsko) sa konala slávnosť 50. výročia založenia Oltárneho krúžku žien. Chrám Boží do posledného miesta zaplnilo temer 250 veriacich zo všetkých cirkevných zborov SEAVC v Srbsku a zo zahraničia.
Oltárny krúžok žien v Erdevíku bol založený 24. januára 1965 bratom farárom Pavlom Šuľanom. Jeho práca od samého začiatku spočívala v prehlbovaní cirkevno-náboženského života v zbore, cvičení nábožného spevu, čítaní a výklade Písma svätého, priliehavých textov a vierovyznávačských kníh, ďalej sa venoval návšteve chorých a starých, údržbe kostola a starostlivosti o oltár aj pomoci v rozličných cirkevných potrebách.

Na slávnosti sa okrem domácich viery zúčastnili veriaci z CZ Liptovský Ondrej z ECAV na Slovensku, veriaci z cirkevných zborov v Iloku a Soľanoch z Chorvátska a predstavitelia z cirkevných zborov našej cirkvi, ktorých srdečnými slovami vítal domáci brat farár Ján Vida.

Celý deň sa niesol v znamení slov z Prvého listu apoštola Jána: „My milujeme, lebo On nás miloval ako prvý.“ Na základe týchto slov zvesťou slova Božieho poslúžila sestra seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková. Zdôraznila, že Pána Ježiša Krista má byť vidieť medzi nami, a to práve cez našu lásku, cez lásku tých, ktorých sa dotkol Pán Ježiš Kristus: „Zavinul si nás láskou ako plášťom. Ak ste spoznali, ako dobre je v Jeho náručí, milujte. Berte plným priehrštím a rozsýpajte, rozdávajte. Zdarma sme dostali, zdarma dávajme. Nesme ju do sveta. Dovoľme ľuďom, aby videli lásku Kristovu v našej láske.“

Program slávnosti obohatil aj domáci spevokol, po ktorom chrámové spoločenstvo pozdravili brat biskup SEAVC v Srbsku Samuel Vrbovský a sestra farárka Viera Báthoryová, vedúca Oltárnych krúžkov žien v Srbsku. Po spoločných chvíľach počas obeda a voľných rozhovorov nasledoval príležitostný program v chráme Božom. Homíliou poslúžila sestra farárka Jasmina Kotasová-Medveďová zo Silbaša. Pásmom slova a hudby poslúžili hostia zo Slovenska. Sestra Katarína Plachtinská, vedúca Oltárneho krúžku žien v Erdevíku, predniesla referát o činnosti a práci spoločenstva žien. Pozdravné slová predniesli aj predstaviteľky hosťujúcich cirkevných zborov. Nechýbal ani nábožný spev.