Reformačné podujatie SOLUS DEUS

V nedeľu 29. októbra 2017 sme si v Cirkevnom zbore ECAV Rožňavské Bystré pripomenuli blížiace sa 500. výročie reformácie kultúrnym podujatím „Solus Deus“ (Jedine Boh).
„Boh, náš Otec, urobil všetko závislé od našej viery. Ten, kto má vieru, má všetko; kto nemá vieru nemá nič.“ M. Luther

Sála kultúrneho domu sa podvečer aj napriek nepriazni počasia zaplnila do posledného miesta nielen domácimi viery, ale i hosťami z okolitých miest a cirkevných zborov a svojou účasťou nás poctilo aj vedenie Gemerského seniorátu, ako i zástupcovia odboru Matice slovenskej z Rožňavy.

Podujatie otvorila sestra farárka Zuzana Poláková, pričom zdôraznila myšlienku, že celá reformácia nás navracia k najvyššej autorite nášho života, ktorou je Boh. Preto tou najkrajšou, a zároveň aj najsprávnejšou pripomienkou reformácie je postaviť Boha vo svojom srdci opäť na prvé miesto. Miroslava Macková v duchu týchto slov predniesla báseň k Pamiatke reformácie a sestry Katarína Strojná a Zuzana Birková potešili srdcia prítomných svojím spevom.

V rámci podujatia bola otvorená výstava kníh prevažne z obdobia 19. a 20. storočia, ktoré boli v minulosti súčasťou evanjelických domácností, kníh, s ktorými rodiny doslova žili každý jeden deň. Návštevníci tak mali možnosť vidieť napríklad niektoré vydania Písma svätého, Cithary sanctorum, Pašií, Funebrálu a iných hodnotných modlitebných kníh. Ďalším bodom programu bola krátka prednáška z dejín reformácie so zreteľom na roky 1517 − 1521, ktorú si pre prítomných pripravila domáca sestra farárka.

Vrcholom podujatia „Solus Deus“ bolo uvedenie divadelného predstavenia „Luther“, ktoré sestra farárka a zborová dozorkyňa Marta Lajčáková pripravili v spolupráci s mládežou a šikovnými občanmi obce – amatérskymi hercami. Dej príbehu sa paradoxne začína až v období 20. storočia, keď sa diváci ocitajú na fare evanjelického kňaza, básnika a publicistu Martina Rázusa. Práve úryvky z jeho básne Vidiny zaznievali počas celého predstavenia. Rázus sa vo sne dostáva do kostola vo Wittenbergu, kde sú uložené pozostatky doktora Martina Luthera, a práve na tomto mieste si sprítomňuje dôležité deje a udalosti Lutherovho života. Celé predstavenie dopĺňali hudobné vstupy členiek cirkevného zboru a talentovaných sólistov Evy Dovcovej, Dominiky Ďurskej a Stanislava Ďurského.

Aj napriek tomu, že príprava podujatia stála nemalé úsilie, mohli sme napokon s vďakou vyznať, že Pán Boh toto reformačné stretnutie mimoriadne požehnal.