Ekumenická oslava reformácie v Dolných Salibách

Evanjelický cirkevný zbor v Dolných Salibách pri 500. výročí reformácie 1. októbra 2017 uskutočnil spoločnú slávnosť maďarských evanjelikov na Slovensku a reformovaných veriacich z okolia.
Podujatie sa konalo v spolupráci s Veľvyslanectvom Maďarska a s podporou Trnavského samosprávneho kraja. V rámci nej sa uskutočnilo divadelné predstavenie o obetavej protestantskej šľachtičnej a o jej príkladnej viere a morálnej sile s názvom „Árva Bethlen Kata“ za účinkovania známych maďarských hercov Ágnes Kökényessy a Máté Incze a za prítomnosti uznaného maďarského režiséra Zsolta Pozsgaiho.

Sprievodnou udalosťou podujatia bolo otvorenie putovnej výstavy Ministerstva vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vzťahov Maďarska s názvom SOLI DEO GLORIA - Päťsto rokov reformácie v Uhorsku, ktorú ministerstvo uvádza v mnohých častiach sveta odzrkadľujúc mimoriadnu pozornosť maďarského štátu venovanej významnému jubileu reformácie, ako aj maďarským komunitám žijúcim v zahraničí. Prítomných pozdravili biskup Zadunajského dištriktu Evanjelickej cirkvi v Maďarsku János Szemerei, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Maďarska J. Exc. Tibor Pető, štátny tajomník Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Konrád Rigó a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi. Všetci menovaní s uznaním hovorili o nepopierateľných prínosoch reformácie aj pre naše krajiny a ich obyvateľov.

Po úspešnom predstavení k prítomným sa prihovoril aj zborový farár Olivér Nagy, ktorý sa poďakoval za účasť prítomných vysokopostavených predstaviteľov a ďalším významným hosťom vrátane reformovaných duchovných z okolia a jedinej prítomnej evanjelickej farárky slúžiacej v dvojjazyčnom cirkevnom zbore Jane Fördös zo Šamorína za vynikajúcu produkciu hercov, vyzdvihol ekumenický charakter podujatia, nakoľko na oslave bol prítomný aj miestny katolícky farár Péter Nagy. Vyjadril aj svoju nádej, že problematike maďarských evanjelikov a dvojjazyčných zborov v rámci ECAV na Slovensku sa naďalej bude venovať náležitá pozornosť všetkých zainteresovaných strán.