Projekt „500 stromov reformácie“ pokračuje

Vážení bratia farári a milé sestry farárky,
pomaly sa blíži jeseň, ktorá je tiež vhodná na to, aby sme pokračovali v sadení Stromov reformácie. Prosíme Vás, aby ste v rámci významných výročí vo svojich cirkevných zboroch venovali pozornosť tejto aktivite.
Ako viete, v rámci Lutherovej dekády − desaťročia príprav na 500. výročie Lutherovej reformácie − naša cirkev vyhlásila projekt „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ s cieľom do roku 2017 vysadiť na pamiatku 500. výročia reformácie 500 stromov v našich cirkevných zboroch, dcérocirkvách, filiálkach, cirkevných školách, diakonických strediskách alebo iných účelových zariadeniach cirkvi.

Nadväzujeme tak na projekt nemeckých evanjelikov, ktorí k tomuto výročiu vytvárajú pri Zámockom chráme vo Wittenbergu Lutherovu záhradu, kde do roku 2017 vysadia 500 stromov rôzneho druhu. Strom pod poradovým číslom 150 tu za našu cirkev zasadil generálny biskup Miloš Klátik v októbri 2010.

Strom reformácie č. 1 bol zasadený na nádvorí budúceho Múzea Leonarda Stöckela v Bardejove 3l. októbra 2010. Do konca roka 2013 bolo zasadených 64 stromov reformácie. Ako vhodný strom Vám odporúčame lipu, no môžete zasadiť aj iný strom podľa miestnych podmienok. Register vysadených stromov reformácie vedie Generálny biskupský úrad.

Ak sa chcete do tejto iniciatívy zapojiť, prosíme Vás, aby ste na adresu skoly@ecav.sk, resp. poštou na adresu GBÚ, v predstihu oznámili, kde, kedy a pri akej príležitosti budete u Vás sadiť Strom reformácie, aby sme Vám mohli poslať Certifikát o zasadení Stromu reformácie s príslušným poradovým číslom. Zároveň uveďte, kto zasadí Strom reformácie a oznámte nám aj druh sadeného stromu.

Informácie o projekte „500 stromov reformácie v ECAV na Slovensku“ boli o. i. uvedené aj v liste GBÚ č. 2504/2011.

Veríme, že sa i takýmto spôsobom pripojíte k prípravám našej cirkvi na dôstojnú pripomienku 500. výročia Lutherovej reformácie v roku 2017.

Vložené 8. 5. 2014; zmenené 3. 8. 2014