Európske mestá reformácie v Banskej Štiavnici 26. 3.

Európske mestá reformácie v Banskej Štiavnici 26. 3.

V nedeľu 26. marca 2017 o 10.00 hod. sa v Evanjelickom kostole v Banskej Štiavnici budú konať slávnostné služby Božie pri príležitosti udelenia titulu „Európske mesto reformácie“ desiatim slovenským mestám. Slávnostné služby Božie v priamom prenose odvysiela RTVS – STV na Dvojke.
Titul „Európske mesto reformácie“ odovzdá generálny tajomník Spoločenstva evanjelických cirkví v Európe Michael Bünker, biskup Evanjelickej a. v. cirkvi v Rakúsku, ktorý poslúži aj kázňou slova Božieho. Liturgovať budú generálny biskup Miloš Klátik, dištriktuálni biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol, konsenior Hontianskeho seniorátu Miroslav Dubek a ďalší duchovní. Spievať bude Banský spevokol pod vedením dirigenta Mgr. Jána Kružlica.

Na slávnostných službách Božích sa zúčastnia minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič a veľvyslanec SRN v Slovenskej republike Joachim Bleicker.

Generálny tajomník Spoločenstva evanjelických cirkví v Európe Michael Bünker titul „Európske mesto reformácie“ odovzdá do rúk primátorov a zborových farárov z vybraných desiatich z miest, najviac spojených s reformáciou.

Vzácny titul dostane Kežmarok, mesto, ktoré sa ako jedno z prvých prihlásilo k reformácii; ďalej to sú mestá Pentapolitany, ktoré v roku 1549 prijali spoločné vierovyznanie „Confessio Pentapolitana“, kde sa prihlásili k evanjelickému náboženstvu podľa Augsburského vyznania: Košice, Levoča, Bardejov, Prešov, Sabinov; vybrané mestá Heptapolitany – bývalé banské mestá, ktoré v roku 1559 prijali vierovyznanie „Confessio Heptapolitana“: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica; a mesto Spišská Nová Ves, ktoré bolo jedným z miest, kde v roku 1569 prijali vierovyznanie Spišského mestského seniorátu „Confessio Scepusiana“.

Základnou myšlienkou Spoločenstva evanjelických cirkví v Európe (GEKE) je poukázať v tomto projekte na veľké rozmery reformácie v Európe. V rámci tohto projektu sa mestá, ktoré boli späté s reformačným hnutím, stávajú súčasťou širokej siete mnohých miest z celej Európy. Vzťahy s mestami Tübingen, Wittenberg, Vroclav, Augsburg, Rotterdam a mestami na území súčasného Slovenska boli už v 16. storočí veľmi živé. V mnohých týchto mestách študovali študenti z územia dnešného Slovenska, a najmä ich prostredníctvom sa myšlienky reformácie úspešne šírili aj k nám, kde nachádzali dobrú živnú pôdu.

Srdečne Vás pozývame do Banskej Štiavnice!