Zomrel brat farár a senior Mgr. Branislav Matejka

Zomrel brat farár a senior  Mgr. Branislav Matejka

S hlbokým žiaľom, ale do Božej vôle oddaní oznamujeme, že 5. júla 2015 nás náhle opustil vo veku 85 rokov náš drahý manžel, otec, starý otec a príbuzný Mgr. Branislav Matejka, evanjelický a. v. farár a senior. Pohrebná rozlúčka s ním sa uskutoční vo štvrtok 9. júla 2015 o 14.30 hod. v Ev. a. v. kostole v Obišovciach.
Branislav Matejka sa narodil v Púchove 29. apríla 1930 v rodine učiteľa Juraja Matejku a Emílie, rod. Novomestskej. Pokrstený bol v chráme Božom v Púchove turčianskym seniorom Jánom Palicom. Detstvo prežil v rodnom Púchove, kde bol od malička vychovávaný v rodine veriacich rodičov. Ľudovú školu navštevoval v Púchove, kde bol jeho otec učiteľom.
Od roku 1941 pokračoval v stredoškolskom štúdiu na Gymnáziu v Trenčíne, kde zmaturoval v júni 1949. Od svojich 13 rokov začal popri svojom otcovi vypomáhať ako kantor. Konfirmovaný bol v apríli 1944.
Po ukončení štúdia maturitou sa prihlásil na SEBF v Bratislave, kde začal študovať od októbra 1949. Aj počas tohto štúdia kantoroval v cirkevných zboroch v Púchove, Petržalke a Bratislave-Rači, kde tiež nacvičoval s miestnym spevokolom. Ako študent teológie odslúžil asi 100 služieb Božích. Štúdium teológie ukončil v júni 1953 a 18. 7. 1953 urobil kaplánsku skúšku na fakulte.
Branislav Matejka bol ordinovaný za evanjelického kňaza 19. 7. 1953 vo Veľkom chráme Božom na Panenskej ulici v Bratislave. Následne bol menovaný za kaplána do Kochanoviec pri Trenčíne k tamojšiemu farárovi Ivanovi Kolesárovi, kde pre veľkú zaneprázdnenosť tamojšieho kňaza väčšinu práce v zbore musel prebrať na seba. Aj napriek množstvu práce veľkou radosťou pre neho bolo, že učil náboženstvo takmer 300 detí. Po menovaní br. Kolesára za farára do Bratislavy sa v 1. adventnú nedeľu v Kochanovciach rozlúčil a následne bol menovaný za seniorálneho kaplána do Prešova k seniorovi Ctiborovi Jánovi Handzovi. Práca v tomto zbore a senioráte bola pre neho veľkou a užitočnou školou. Slúžil v Prešove, Rokycanoch a ostatných fíliách, kde vyučoval aj náboženstvo. Ako seniorálny kaplán tiež často zastupoval v zboroch v celom Šarišsko-zemplínskom senioráte. V jeseni 1955 úspešne urobil farársku skúšku.
Dňa 29. 9. 1955 v obišovskom chráme vstúpil do stavu manželského s Ruženou, rod. Mihokovou, s ktorou sa spoznal počas jeho pôsobenia v ŠZS.
Od 15. marca 1956 bol menovaný za námestného kňaza do Liptovského Trnovca, kde pôsobil päť rokov. Popri vlastnom zbore administroval aj zbor v Liptovskej Sielnici. V septembri 1957 sa im s manželkou narodil prvý syn Branislav.
Po uvoľnení kňazskej stanice v Štrbe v roku 1960 bol vypísaný súbeh, do ktorého sa prihlásilo 8 kandidátov. Dňa 29. 1. 1961 bol zborovým konventom väčšinou delegátov konventu zvolený za štrbského zborového farára. Po rozlúčke so zborom v L. Trnovci, ktorá sa konala dňa 5. 3. 1961 prebral dňa 8. 3. 1961 farský úrad v Štrbe, kde pôsobil až do augusta 2002, teda 41 rokov. V Štrbe sa im vo februári 1964 narodil druhý syn Ivan. Počas pôsobenia v Štrbe zastupoval aj okolité zbory v Liptovsko-oravskom i Tatranskom senioráte.
V roku 1994 bol zvolený za konseniora Tatranského seniorátu a v máji 1995 za seniora.
Napriek tomu, že sa na dôchodok odsťahoval do Obišoviec, jeho pôsobenie v cirkvi sa neskončilo; zastupoval najprv v uprázdnenej stanici v Obišovciach, ako aj podľa potreby v okolitých zboroch Košického seniorátu.
Postupne bojoval s nastupujúcimi zdravotnými problémami, ktoré vyvrcholili v posledných dňoch mesiaca jún 2015. Svoju životnú púť ukončil v náručí svojej starostlivej manželky 5. júla 2015 vo večerných hodinách, dožijúc sa 85 rokov, 2 mesiacov a 6 dní.