K vyhláseniu Roka kresťanskej kultúry 2010

Rok 2010 bol vyhlásený za Rok kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku (ďalej RKK). Vyhlasovateľmi RKK sú Konferencia katolíckych biskupov Slovenska (KBS) a Ekumenická rada cirkví v SR (ERC v SR) s podporou Ministerstva kultúry SR. Za koordinátora RKK bolo určené Národné osvetové centrum (NOC). V rámci ERC v SR sa do tohto projektu zapojila aj naša cirkev.
Prioritnými aktivitami ECAV na Slovensku v rámci RKK sú početné podujatia k 400. výročiu konania Žilinskej synody, k 500. výročiu narodenia a 450. výročiu úmrtia Leonarda Stöckela, k 80. výročiu úmrtia generálneho biskupa Jura Janošku a 100. výročiu založenia týždenníka Evanjelický posol spod Tatier.
Veríme však, že sa do RKK zapojíte aj ďalšími duchovno-kultúrnymi podujatiami vo vašich cirkevných zboroch.

Informácie o RKK sú uverejnené na stránke NOC na adrese http://www.nocka.sk/2010/rok-krestanskej-kultury. Dostupné budú aj po kliknutí na logo RKK na našej webovej stránke www.ecav.sk. Z tejto stránky si môžete stiahnuť logo a zvučku RKK (autorom loga je akademický sochár Michal Zdravecký; znelku skomponoval hudobný skladateľ Pavol Krška). Odporúčame vám ich používať na podujatiach zorganizovaných v rámci RKK.

Kalendárium Roka kresťanskej kultúry 2010 na Slovensku bolo prezentované na tlačovej konferencii k RKK 26. 1. 2010 a dostane ho každý cirkevný zbor. Kalendárium je zverejnené aj na adrese http://www.nocka.sk/2010/rok-krestanskej-kulturyTeraz toto kalendárium obsahuje zoznam prioritných podujatí v rámci RKK 2010 a podujatí, ktoré boli známe pred odoslaním kalendária do tlače; kalendárium na webovej stránke NOC je však otvorené na zverejnenie všetkých ďalších aktivít, ktoré budú – v súlade s poslaním RKK – organizovať vyššie uvedené subjekty, ale aj iné ustanovizne a jednotlivé cirkevné zbory, senioráty či dištrikty. Informácie o aktivitách Vašich cirkevných zborov, seniorátov či dištriktov na doplnenie do digitálneho kalendária posielajte e-mailom na adresu: miroslav.holecko@nocka.sk . V správe uveďte nasledujúce údaje (k nim prípadne osobitne pripojte ďalšie informácie):
Názov podujatia:
Ročník, termín, miesto konania:
Stručná charakteristika podujatia:
Organizátor, spoluorganizátor:
Kontakty (meno, telefón, e-mail, web):

Odporúčame vám, aby ste pozvánky na aktivity organizované vo Vašich cirkevných zboroch, seniorátoch či dištriktoch posielali 1 – 2 týždne pred plánovaným podujatím aj na adresu media@ecav.sk, kde ich zverejníme www.ecav.sk v rubrike OZNAMY.

Bratia a sestry,
pozývame vás, aby ste sa zapojili do pripravovaných aktivít alebo aby ste si zorganizovali svoje vlastné podujatia na tému kresťanskej kultúry na zborovej či inej úrovni. Samozrejme, kresťanská kultúra – to nie sú len materiálne artefakty. Patrí sem predovšetkým kultúra ducha, kresťanské princípy lásky, pravdy a dobra, kultúra vzťahov medzi kresťanmi. My kresťania by sme sa v Roku kresťanskej kultúry mali prezentovať aj po tejto stránke – a nielen počas Roka kresťanskej kultúry, ale neustále.

Prípravný tím RKK za ECAV na Slovensku