Dotácie a štipendiá v novom školskom roku

Ako získať peniaze na školské potreby pre žiakov a študentov? Zistil a napísal Košický Korzár, 196/2010, 25/08/2010:
Žiaci základných škôl sa už v septembri môžu uchádzať o dotácie na stravu, na školské pomôcky či cestovné. Stredoškoláci môžu získať sociálne štipendiá, študenti stredných odborných škôl aj motivačné štipendium a iné výhody. Na príspevok od štátu majú nárok aj deti v materských školách.
Pre mnohé rodiny, ktorých príjem pozostáva len zo sociálnych dávok, je nástup detí do školy pomerne veľkou finančnou záťažou. Už v septembri si môžu pomôcť. Školské výdavky im aj tento rok môžu zmierniť dotácie ministerstiev školstva a práce, sociálnych vecí a rodiny. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje rodinám dotáciu na stravu a na školské potreby. "Obe dotácie sú určené deťom z rodín, ktorým sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi a príspevky v hmotnej núdzi, a deťom z rodín, ktorých príjem je pod hranicou životného minima," povedala Tatiana Chorvatovičová z odboru sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi ministerstva. Vlani ministerstvo vyčlenilo na dotáciu na školské stravovanie 9 066 688 eur, školské potreby pre deti v hmotnej núdzi dotovalo sumou 2 360 928 eur. Dotáciu na stravu priemerne mesačne dostávalo 59 969 detí z 3746 škôl. Na jedno dieťa pripadá priemerne 13,27 eura. Dotácie na školské potreby v prvom polroku 2009 dostalo 65 513 detí z 2997 škôl, v druhom polroku to bolo ešte viac, až 76 780 detí z 3085 škôl. Priemerná dotácia na polrok na jedno dieťa predstavuje 16,59 eura. O oba príspevky sa môžu uchádzať rodiny detí v materských a základných školách.

Cestovné aj štipendiá
Z kasy ministerstva školstva sa vypláca poplatok za dieťa v poslednom ročníku materskej školy pred nástupom do základnej školy. "Ministerstvo takto podporuje zaškolenosť detí," povedala jeho hovorkyňa Miriam Žiaková. Rezort školstva garantuje aj príspevok na cestovné žiakom základných škôl. Na ten majú nárok všetky deti, ktoré si plnia základnú školskú dochádzku v školách mimo trvalého bydliska v rámci určeného školského obvodu. Týka sa aj žiakov cirkevných škôl. "Ministerstvo poskytuje financie na žiaka vo výške nákladov na dopravné v hromadnej doprave so žiackou zľavou, prípadne inou zľavou vždy spätne za predchádzajúci polrok," dodala Žiaková. Tento rok ministerstvo poskytlo na tento účel 6,5 milióna eur. Stredoškolákom rezort vypláca sociálne štipendium. Vlani ho poberalo mesačne 8- až 9-tisíc študentov. "Počet poberateľov mesačne kolíše, závisí od toho, ako sa rodinám mení finančná situácia a na polroku od známok študentov," vysvetľuje Polakovičová z Ústavu informácií a prognóz školstva, ktorý má túto agendu na starosti. V objektívnych prípadoch možno štipendium vyplatiť aj so spiatočnou platnosťou. Pre mnohých riaditeľov je sociálne štipendium aj takou "barličkou" na problémových žiakov. "Ak majú vymeškané hodiny alebo majú problém s disciplínou, môžu im ho odňať," hovorí Polakovičová.

Odmeny za produktívnu prácu
Žiaci stredných odborných škôl od minulého roka dostávajú motivačné štipendiá a odmenu za produktívnu prácu. Umožnil im to zákon o odbornom vzdelávaní, ktorý dal fyzickým alebo, právnickým osobám, pre ktorých sa žiak pripravuje na povolanie. Motivačné štipendium môže byť najviac 54,99 eura mesačne a odmena za produktívnu prácu najviac 123,76 eura mesačne. Ministerstvo nesleduje počet žiakov a výšku finančného zabezpečenia "Máme však informácie o poskytovaní finančného zabezpečenia niektorými väčšími zamestnávateľmi, napríklad U. S. Steel Košice s. r. o., Železiarne Podbrezová ako i inými, menšími zamestnávateľmi v oblasti automobilovej výroby, autoopravárenstva, obchodu a služieb," povedala Žiaková.

Ako si vypočítať príjem podľa životného minima
Kritérium príjmu je splnené, ak priemerný mesačný príjem spolu posudzovaných osôb za posledných šesť mesiacov je najviac vo výške životného minima pre celú rodinu. Výška životného minima od 1. 7.2010
osoba eura mesačne jedna plnoletá 185,38 ďalšia plnoletá 129,31 dieťa 84,61

Ktoré príjmy sa rátajú
- príjem rodičov otec, matka,
- príjem nezaopatrených detí,
- príjem, ktorý na dieťa poberá iná fyzická osoba, napríklad výživné.

Dotácia na učebné pomôcky
Kto má nárok
- dieťa navštevujúce základnú alebo špeciálnu základnú školu, ak žije v rodine, ktorej sa poskytuje dávka a príspevky v hmotnej núdzi a jej mesačný príjem je na jviac vo výške životného minima,
- každé dieťa v prípravnej triede škôlky, ak je najmenej 50 percent detí v triede z rodiny v hmotnej núdzi.

Výška dotácie
Najviac to môže byť 33,19 eura ročne. Rodič môže jej časť dostať vopred - do 25. septembra na prvý školský polrok a do 25. februára na druhý polrok.

Čo treba urobiť
- rodič musí škole predložiť potvrdenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že poberá dávku v hmotnej núdzi, alebo tlačivá na posúdenie výšky príjmu,
- tieto tlačivá poskytne rodičovi škola alebo jej zriaďovateľ,
- škola zozbiera žiadosti a zoznam žiakov spolu s ich prospechom odovzdá svojmu zriaďovateľovi,
- obec alebo iný zriaďovateľ požiada príslušný úrad sociálnych vecí o dotáciu a priloží zoznamy žiakov,
- úrad zoznamy skontroluje a pošle peniaze žiadateľovi.

Na čo je dotácia
Na školské potreby, teda zošity, perá, ceruzky, farbičky, peračník, obaly na knihy a zošity, kružidlo. Peniaze môžu ísť aj na potreby na telesnú výchovu - tepláková súprava, tepláky, tielko/trenírky, tenisky, cvičky, botasky.

Na čo nie je dotácia
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny píše, že priamo s vyučovacím procesom nesúvisia hygienické potreby (mydlo, uterák), vrecká na prezuvky, tonery, rôzny kancelársky materiál, popisovače, obálky, papier, ruksaky, tašky. Účel dotácie nespĺňa ani nákup búnd, kabátov, spodnej bielizne, topánok, ponožiek, čiapok, svetrov či džínsov.

Ako sa kúpa dokladuje
Rodič alebo škola musia zakúpené školské potreby zdokladovať, a to príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak by peniaze použili neoprávnene, musia ich vrátiť.

Náhrada výdavkov na cestovné
Kto má nárok
- žiak plniaci si povinnú školskú dochádzku, ktorý dochádza do cirkevnej základnej školy mimo trvalého bydliska.

Kto nemá nárok
- žiak základnej školy, ktorý dochádza v rámci jednej obce alebo mesta,
- žiak, ktorý dochádza do školy mimo určeného školského obvodu, ?? žiak súkromnej základnej školy,
- žiak na strednej škole alebo osemročnom gymnáziu.

Čo treba urobiť
- cestovné náklady žiak musí doložiť mesačným cestovným lístkom - ak to neurobí, mesačné náklady sa vyrátajú ako súčin dvadsatiny celkových nákladov na dopravné s príslušnou zľavou a počtu dní v škole,
- ak zákonný zástupca žiaka zabezpečil dopravu do školy inak, pri výpočte výšky úhrady sa postupuje rovnako ako vtedy, ak žiak nepredloží cestovné lístky,
- škola musí predložiť podklady o počtoch dochádzajúcich žiakov a výške ich mesačných cestovných nákladov svojmu zriaďovateľovi.

Dotácia na stravné
Kto má nárok
- dieťa navštevujúce materskú, základnú alebo špeciálnu základnú školu, ak žije v rodine, ktorej sa poskytujú dávky a príspevky v hmotnej núdzi ajej priemerný mesačný príjem za posledných šesť mesiacov je najviac vo výške životného minima,
- príspevok dostanú všetky deti, ak najmenej 50 percent žiakov školy je z rodiny odkázanej na pomoc v hmotnej núdzi.

Výška dotácie
Na každé hlavné jedlo je to najviac jedno euro - na jeden stravovací deň. Rodič musí doplácať od troch do 17 centov. Výšku určuje zriaďovateľ školy. Ak je cena obeda po doplatku rodiča nižšia ako jedno euro, môže škola zvyšnú sumu použiť na iné jedlo, desiatu alebo olovrant, najviac však do výšky 34 centov.

Čo treba urobiť
- rodič musí škole predložiť potvrdenie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi, alebo tlačivá na posúdenie výšky príjmu -tieto tlačivá poskytne rodičovi škola alebo jej zriaďovateľ,
- škola zozbiera žiadosti a zoznam žiakov spolu s ich prospechom odovzdá svojmu zriaďovateľovi,
- obec alebo iný zriaďovateľ požiada príslušný úrad sociálnych vecí o dotáciu a priloží zoznamy žiakov,
- úrad zoznamy skontroluje a pošle peniaze žiadateľovi.

Sociálne štipendium
0 štipendium môže požiadať žiak denného štúdia strednej školy, špeciálnej strednej školy vrátane osemročného gymnázia, odborného učilišťa či praktickej školy, ak :
- žije v rodine, ktorá dostáva pomoc v hmotnej núdzi,
- jedna dvanástina celkového príjmu rodiny v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahla aktuálne životné minimum.

Kto štipendium nedostane
Žiak, ktorý je podmienečne vylúčený zo školy alebo v predchádzajúcom školskom polroku dosiahol priemerný prospech horší ako 3,5. Riaditeľ školy môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušenia školského poriadku, alebo majú výrazne zlý prospech a dochádzku.

Kto štipendium vypláca
Stredná škola, ktoré má zmluvu s Ústavom informácií a prognóz školstva o poskytovaní sociálnych štipendií. Tlačivo žiadosti musia mať v škole. Nevyhnutnou prílohou je potvrdenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že rodina poberá dávku v hmotnej núdzi alebo doklad o výške príjmu za predchádzajúci kalendárny rok spolu s dokladom o počte spolu posudzovaných osôb. Môže ísť o originály alebo riaditeľom školy overené kópie.

Kedy treba podať žiadosť
Kedykoľvek v priebehu školského roka. Škola vám štipendium prizná od prvého dňa mesiaca, keď ste oň požiadali. Na základe polročného vysvedčenia sa výška a nárok na štipendium nanovo prehodnocuje a žiadateľ musí znovu predložiť potvrdenie, že rodina poberá dávky v hmotnej núdzi alebo dokladovať príjem za ukončený kalendárny rok.

Výška štipendia
priemer známok eur (mesačne) horší ako 2,5-do 3,5 21,16 horšie ako 2,0-do 2,5 29,62 2,0 a lepší 42,31

Motivačné štipendium
Kto má nárok
Žiak strednej odbornej školy. Poskytnúť mu ho môže fyzická alebo právnická osoba, pre ktorú sa pripravuje na povolanie.
Výška štipendia Mesačne to môže byť najviac do 65 percent životného minima s prihliadnutím najmä na dosiahnutý prospech a pravidelnú účasť na výchove a vzdelávaní.

Kedy patrí žiakovi odmena za prácu
Ak zhotovuje výrobky alebo poskytuje služby, ktoré sú v súlade s predmetom činnosti fyzickej alebo právnickej osoby, pre ktorú žiak túto prácu vykonáva. Odmena za produktívnu prácu sa poskytuje za každú hodinu vykonanej produktívnej práce vo výške 50 percent až 100 percent z minimálnej hodinovej mzdy.